Kwarantanna 2022. Kto ma prawo do zasiłku?

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, gov.pl26 stycznia 2022 10:15

W związku z piątą falą pandemii, dynamicznie rośnie liczba zakażeń koronawirusem i liczba osób kierowanych na kwarantannę. Jaki zasiłek przysługuje na kwarantannie i kto może go otrzymać?

Kwarantanna 2022. Kto ma prawo do zasiłku?
Zasiłek na kwarantannie. Ile wynosi i komu przysługuje? Fot. Shutterstock
  • W związku z piątą falą pandemii, rośnie liczba zakażeń koronawirusem i liczba osób kierowanych na kwarantannę. 24 stycznia kwarantanną objętych było już ponad 800 tys. osób
  • Przy tej okazji rząd przypomina, jakie zasady obowiązują na kwarantannie, a także na jakieś świadczenia pieniężne z tego tytułu można liczyć
  • Kto może otrzymać zasiłek na kwarantannie? Co trzeba zrobić, by otrzymać świadczenie?
  • Dodajmy, że od 25 stycznia kwarantanna, czyli odosobnienie osoby zdrowej narażonej na zakażenie, ma trwać już nie 10 a siedem dni

Pieniądze na kwarantannie. Jaki zasiłek przysługuje? 

W związku z piątą falą pandemii koronawirusa, rosnącą liczbą zakażeń i liczbą osób kierowanych na kwarantannę, na rządowych stronach pojawiło się przypomnienie, jakie zasady obowiązują na kwarantannie, a także na jakieś świadczenia pieniężne z tego tytułu można liczyć.

- Informacja o kwarantannie w systemie EWP jest dostępna również dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który udostępnia je pracodawcom na profilu PUE ZUS. Podstawą wypłaty świadczenia z tytułu choroby (wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego) za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja w systemie - czytamy.

Kto może liczyć na zasiłek na kwarantannie?

I dalej: "osoba skierowana na kwarantannę przez Państwową Inspekcję Sanitarną ma prawo do świadczenia chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłku chorobowego)".

Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np.

  • w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę,
  • umowy zlecenia
  • czy prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podstawą wypłaty świadczeń chorobowych przez pracodawcę lub ZUS za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja z systemu EWP.

Co jeśli kwarantanna jest, a Sanepid nie dzwonił?

- Ubezpieczony poddany kwarantannie w związku z zakażeniem koronawirusem osoby, z którą wspólnie zamieszkuje lub prowadzi wspólne gospodarstwo domowe (pozytywny wynik testu), z którym nie skontaktowała się Państwowa Inspekcja Sanitarna powinien do wypłaty tych świadczeń złożyć oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny - odpowiadają urzędnicy.

 

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem na kwarantannie

Warto dodać, że ubezpieczony, który ubiega się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub objętym izolacją w warunkach domowych, powinien złożyć oświadczenie o konieczności sprawowania tej opieki.

- Podmiot, który wypłaca świadczenia z tytułu choroby lub sprawowania opieki (pracodawca lub ZUS) może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniach - czytamy w rządowym seriwisie.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum