Kujawsko-Pomorskie: urzędy płacą kary, bo zatrudniają za mało niepełnosprawnych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2012 15:21

Ponad 56 tys. zł zapłacił już w tym roku bydgoski ratusz Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), za to że zatrudnia za mało osób niepełnosprawnych. Urząd Wojewódzki i policja też płacą.

Mimo że Urząd Miasta w Bydgoszczy zatrudnia 36 osób niepełnosprawnych, to i tak nie spełnia wymogów ustawy o rehabilitacji oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z nią każda firma i instytucja, w której pracuje co najmniej 25 osób, zobowiązana do wpłat na PFRON, jeśli niepełnosprawni stanowią mniej niż 6 proc. załogi. Tymczasem w Urzędzie wskaźnik ten wynosi 3,78 proc. Z tego tytułu PFRON otrzymuje od Urzędu 16 tys. zł miesięcznie - informuje Gazeta Wyborcza.

Osoby niepełnosprawne zatrudnia także bydgoska policja. Aktualnie jest ich 17, czyli również poniżej minimum. Natomiast straż miejska, która przyjęła m.in. do obsługi miejskiego monitoringu 22 osoby niepełnosprawne, jest zwolniona z dodatkowych opłat.

W Kujawsko-Pomorskiem, według danych PFRON, mieszka ponad 240 tys. niepełnosprawnych. 20 tys. pracuje, z czego znakomita większość w zakładach pracy chronionej.

Więcej: www.gazeta.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum