Kujawsko-Pomorskie: aresztowano członków grupy zajmującej się przestępczością farmaceutyczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2019 11:51

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wspólnie z CBŚP prowadzi śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością farmaceutyczną. W toku realizowanych czynności zatrzymano siedem osób, zlikwidowano magazyn i miejsce produkcji sfałszowanych i niedopuszczonych do obrotu specyfików.

Kujawsko-Pomorskie: aresztowano członków grupy zajmującej się przestępczością farmaceutyczną
Grupa zajmowała się sprzedażą fałszowanych leków Fot. Archiwum

Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

W trakcie działań zabezpieczono kilka tysięcy gotowych produktów leczniczych o działaniu przeciwnowotworowym, anabolicznym i proerekcyjnym oraz półproduktów. Wartość przejętego towaru wstępnie oszacowano na około 1 mln zł.

W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zatrzymanym poza zarzutami założenia, kierowania, czy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przedstawiono także zarzuty naruszenia przepisów ustawy prawo farmaceutyczne, ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, sprowadzania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz prania pieniędzy. Podejrzanemu o kierowanie grupą grozić może nawet do 15 lat pozbawienia wolności, a w przypadku pozostałych podejrzanych kara do 12 lat.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech sprawców. Sąd uwzględnił wnioski prokuratury stosując tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

W toku postępowania ustalono, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działała grupa co najmniej kilku osób, które w sposób zorganizowany, na zasadzie doskonale prosperującego przedsiębiorstwa, dokonały sprzedaży "leków" o łącznej wartości co najmniej 2,5 mln zł. Były one sprzedawane na terenie RP, jak i niemal wszystkich państw UE.

Jak ustalono, członkowie grupy zajmowali się produkcją, przechowywaniem i odpłatnym udostępnianiem produktów leczniczych, w tym "leków" czterech największych koncernów farmaceutycznych. Wśród specyfików znalazły się także substancje zabronione określone w grupie S1, S2 i S4 załącznika nr 1 do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie. Wszystko wskazuje na to, że członkowie grupy uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu.

Część gotowych "leków" docierała do Polski z Chin kanałem przerzutowym przez Wielką Brytanię i Czechy. Sprzedawano je w większości przez internet, a do klientów docierały w przesyłkach kurierskich. W ramach konspiracji swych działań grupa realizowała nadania przesyłek z zawartością "leków" z przygranicznych województw RP, z dala od faktycznego miejsca produkcji i magazynowania. Sprzedaż ta niosła za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia kupujących, co potwierdzono w opinii biegłych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum