Kujawsko-Pomorskie: CBŚ zatrzymało lekarzy współpracujących z gangiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2012 13:07

Sześciu lekarzy, podejrzanych o współpracę z gangiem, zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Medycy mieli fałszować dokumentację lekarską, mającą pomóc uniknąć kary przestępcom wyłudzającym kredyty.

Kujawsko-Pomorskie: CBŚ zatrzymało lekarzy współpracujących z gangiem

"Zatrzymani to lekarze z Torunia, Brodnicy oraz powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Wśród nich jest biegły sądowy" - poinformowała w czwartek (20 grudnia) Monika Chlebicz, rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji.

Lekarze podejrzani są o to, że w zamian za łapówki fałszowali dokumentację medyczną przestępców, pomocną w uniknięciu odpowiedzialności karnej i wykonywaniu orzeczonych wobec nich kar pozbawienia wolności. Wobec podejrzanych zastosowano tymczasowy areszt i policyjny dozór, a na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę, nieruchomości i pojazdy, łącznej wartości prawie miliona złotych.

Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali lekarzy na podstawie materiałów zebranych w trakcie śledztwa przeciwko zorganizowanej grupie, zajmującej się popełnianiem przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu.

"Z dotychczasowych ustaleń wynika, że gang wyspecjalizował się w przestępstwach karno-skarbowych i typowo kryminalnych. Przy pomocy działającego długo i sprawnie mechanizmu osoby zamieszane w ten proceder wyłudziły wielomilionowe kredyty i leasingi" - dodała rzeczniczka.

Oprócz przestępstw o charakterze gospodarczym, podejrzanym zarzuca się także posiadanie bez zezwolenia broni palnej i amunicji, usiłowanie wymuszenia rozbójniczego, przerobienie dokumentu oraz korumpowanie funkcjonariuszy publicznych i osób pełniących funkcje publiczne. W opinii śledczych, rozpracowywana grupa przestępcza była hermetyczna i bardzo dobrze zorganizowana.

Przestępcy współdziałali m.in. z osobami piastującymi kierownicze stanowiska w bankach, a na łapówki dla nich przeznaczyli ponad 650 tys. zł. Do tej pory, od maja 2010 roku, na terenie całego kraju zatrzymano 25 podejrzanych, którym przedstawiono od kilku do kilkunastu zarzutów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum