Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2018 19:40

Zdaniem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który w niedzielę (22 kwietnia) odwiedził Suchą Beskidzką (Małopolskie), sprawa ustawy wzmacniającej ochronę życia powinna zostać jak najszybciej zakończona, gdyż wywołuje ogromną dyskusję.

Marszałek Kuchciński: - W Warszawie do tej pory zorganizowano już kilkanaście tzw. czarnych protestów, a tylko jeden marsz na rzecz ochrony życia. Fot. Archiwum

Marszałek, którego mieszkańcy Suchej Beskidzkiej pytali o losy obywatelskiego projektu ustawy "Zatrzymaj aborcję", przypomniał, że dotychczas poparło go ponad milion osób. Zaapelował, by Polacy, którzy domagają się przyspieszenia nad nim prac, "byli aktywni także na zewnątrz" i "pokazali wielkie poparcie dla tej dobrej ustawy".

- W Warszawie do tej pory zorganizowano już kilkanaście manifestacji, tzw. czarnych protestów, a tylko jeden marsz na rzecz ochrony życia. Takie spopularyzowanie wsparcia ułatwiłoby podjęcie decyzji - mówił.

Marek Kuchciński zaznaczył, że do materii, której dotyczy projekt, "należy podejść bardzo roztropnie, ale nie zwlekać specjalnie".

Przypomniał, że projekt wzmacniający ochronę życia znajduje się w komisji sejmowej. - Może ona w ciągu miesiąca, dwóch zakończyć prace, ale powstał dylemat, czy należy czekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Został zgłoszony do Trybunału wniosek o rozstrzygnięcie, czy niektóre zawarte w projekcie ustawy kwestie dotyczące ochrony nienarodzonych osób z pewnymi wadami mieszczą się w konstytucji czy nie - mówił Kuchciński.

Marszałek zaznaczył, że ani on, ani prezydium Sejmu nie mają wpływu na przyspieszenie prac komisji. - Możemy zachęcać, zalecać, żeby w terminie dwóch, trzech tygodni komisja przedstawiła sprawozdanie. (…) W gruncie rzeczy marszałek Sejmu nie ma możliwości nakazania obowiązkowego zakończenia pracy komisji - wyjaśnił.

Podkreślił zarazem, że "ta sprawa chyba powinna być zakończona jak najszybciej, bo wywołuje ogromne dyskusje".

Marek Szafrański

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum