Kuba: w Hawanie pacjenci umierają z zimna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2010 09:00

26 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Hawanie zmarło w tym tygodniu z powodu zimna i zaniedbań ze strony personelu.

Kubańskie władze zapowiedziały, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Oświadczenie w tej sprawie przekazano w telewizji państwowej w dzień po raporcie kubańskiej komisji ds. praw człowieka, która informowała, że w szpitalu psychiatrycznym w Hawanie ponad dwudziestu pacjentów zmarło z powodu wychłodzenia organizmu, do którego doszło za sprawą zaniedbań w czasie niezwykłej na Kubie fali chłodów.

Rząd podał, że zgony „są związane z utrzymywaniem się niskiej temperatury 3,6 stopnia Celsjusza". Komisja ds. praw człowieka orzekła, że niedołężni pacjenci nie byli właściwie okryci, a rozpadający się budynek szpitalny nie mógł ochronić ludzi przed zimnem. Komisja zarzuciła rządowi „zbrodnicze zaniedbania" i powiedziała, że zgony są oznaką upadku kubańskiego systemu ochrony zdrowia. „To w historii republiki najwyższa liczba zgonów w kubańskim szpitalu, których można było uniknąć" - zaznaczyła komisja. Ogółem w szpitalu przebywa 2500 pacjentów.

Kuba szczyci się tym, że zapewnia bezpłatną opiekę zdrowotną wszystkim obywatelom oraz tym, że ma silny system opieki medycznej mimo problemów gospodarczych z jakim boryka się od dawien dawna ten kraj.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum