×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kuba: proces ws. śmierci pacjentów szpitala psychiatrycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 stycznia 2011 20:59Aktualizacja: 17 stycznia 2011 21:11

Na Kubie ruszył w poniedziałek (17 stycznia) proces dyrekcji i lekarzy szpitala psychiatrycznego w Hawanie, w którym rok temu 26 pacjentów zmarło z powodu zimna i zaniedbań personelu.

Kuba: proces ws. śmierci pacjentów szpitala psychiatrycznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przed sądem w hawańskiej dzielnicy Santo Suarez zebrało się ok. 50 ludzi – członków rodzin zmarłych i oskarżonych. Proces toczy się przy drzwiach zamkniętych.

Dziennik "Granma", będący organem Komunistycznej Partii Kuby, zamieścił w poniedziałek na pierwszej stronie lakoniczną informację o rozpoczęciu procesu, zapewniając, że wyrok zostanie niezwłocznie przekazany opinii publicznej. Gazeta nie sprecyzowała, kiedy może to nastąpić, ani ile osób oskarżono. Według informacji przekazanych agencji AFP przez jednego z kubańskich działaczy na rzecz praw człowieka, proces ma potrwać cztery dni, a oskarżono 12 osób – lekarzy i przedstawicieli administracji szpitala.

– Nic nie wiemy, otrzymaliśmy wezwanie, w którym napisano, że mamy stawić się bardzo wcześnie – powiedziała francuskiej agencji krewna jednej z ofiar.

Powołana przez kubańskie władze komisja śledcza ustaliła, że pacjenci zmarli na skutek zaniedbań personelu i różnych uchybień w pracy szpitala, który nie zareagował odpowiednio na nietypową na Kubie falę chłodów. W styczniu ubiegłego roku temperatura na wyspie spadła do ok. 3 stopni Celsjusza.

Kuba szczyci się tym, że zapewnia bezpłatną opiekę zdrowotną wszystkim obywatelom. Proces rusza jednak w momencie, gdy na Kubie rozpoczęły się masowe zwolnienia w sektorze publicznym, w tym w służbie zdrowia, co jest elementem planu reform kubańskiego przywódcy Raula Castro. W sumie pracę ma stracić ok. 500 tys. ludzi.

Program dalszych reform, które mają zaradzić głębokiemu kryzysowi, w jakim od lat znajduje się kubańska gospodarka, zostanie ogłoszony w kwietniu tego roku, na VI kongresie rządzącej partii komunistycznej, pierwszym zwołanym od 13 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze