Kryteria kwalifikacji do sieci szpitali. Jest nowe rozporządzenie MZ

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, RCL04 września 2022 15:30

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Akt został skierowany do ogłoszenia.

Kryteria kwalifikacji do sieci szpitali. Jest nowe rozporządzenie MZ
Jest nowe rozporządzenie MZ. Dotyczy kryteriów kwalifikacji do sieci szpitali Fot. AdobeStock
  • Nowelizacja rozporządzenia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej została skierowana do ogłoszenia 
  • Akt dostosowuje przepisy do obowiązującego wykazu świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu 
  • Był procedowany w trybie odrębnym, z pominięciem konsultacji publicznych

Rozporządzenie MZ. Dotyczy kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców

Nowe rozporządzenie wprowadza zmiany w § 3 ust. 2 pkt 5 i § 4 ust. 1 rozporządzenia MZ z dnia 13 czerwca 2017 r. polegające na zastąpieniu nieaktualnego obecnie odniesienia do pierwszego wykazu świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu zabezpieczenia odniesieniem do wykazu wydanego na podstawie art. 95n ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Projekt rozporządzenia w 2021 r. był procedowany w trybie odrębnym, zgodnie z § 98 uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. z 2022 r. poz. 348), z pominięciem etapu uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania, z uwagi na konieczność jego pilnego wejścia w życie. 

Wynika to ze szczególnego charakteru regulacji, konieczności wejścia w życie nowych przepisów przed dniem ogłoszenia wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum