Krwista ulga podatkowa

Autor: Polska, IB/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2009 10:00

Ministerstwo Finansów oferuje 130 zł za litr oddanej krwi i 170 zł za litr osocza. Ulga podatkowa ma zachęcić krwiodawców i zmobilizować tych, którzy dopiero zamierzają nimi zostać, do oddawania krwi.

– Ulga odliczana jest od dochodu – informuje Agnieszka Pawlak, rzecznik Izby Skarbowej w Łodzi. – Każdy honorowy krwiodawca ma książeczkę, w której jest dokładnie napisane, ile krwi lub osocza oddał w danym roku kalendarzowym. Na tej podstawie liczymy darowiznę. Z ulgi nie mogą natomiast skorzystać ci, którym stacja krwiodawstwa zapłaciła za oddaną krew.

Fiskus nie wymaga, by do rozliczenia podatkowego dołączyć zaświadczenie o honorowym krwiodawstwie. Jednak w razie kontroli urzędu skarbowego takie zaświadczenie trzeba okazać. O tym, że ulga może być tegorocznym hitem podatkowym, świadczy fakt, że do wczoraj Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi wystawiło krwiodawcom prawie 5 tysięcy zaświadczeń.

– W związku z ulgą mamy pewien problem – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Marzena Przybysz, kierownik działu organizacyjnego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. – Ekwiwalent dla poszczególnych składników krwi określa ministerstwo zdrowia, podczas gdy ministerstwo finansów tylko dla krwi. Pomiędzy resortami istnieją różnice w interpretacji, dlatego odwołaliśmy się do Narodowego Centrum Krwi z prośbą o ustalenie wersji ostatecznej.

Marzena Przybysz podkreśla, że uproszczenia stosowane przez resort finansów i urzędy skarbowe są naturalne: urzędnicy nie muszą znać się na skomplikowanych procedurach medycznych. Chodzi jedynie o to, aby nie doprowadzić w przyszłości do sytuacji, że krwiodawcy będą wzywani do skarbówek i rozliczani, łącznie z karnymi odsetkami, ze źle rozliczone ulgi.

– Krwiodawcy nie przychodzą tutaj dla pieniędzy, dlatego nie wolno nam pozostawić cienią wątpliwości dotyczących rozliczeń – dodaje Marzena Przybysz. – Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której okaże się, że kiedyś będą musieli do tego dopłacić.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum