×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Krew nie dla Iksińskiego - dla każdego

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia25 listopada 2013 09:56

Centra krwiodawstwa przestają wydawać zaświadczenia, że oddana krew trafi na rzecz konkretnego pacjenta. Narodowe Centrum Krwi z tych oświadczeń się wycofuje.

Krew nie dla Iksińskiego - dla każdego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do tej pory praktyką było, że osoby, który odpowiedziały na apel, dostawały imienne zaświadczenia o oddaniu krwi "na rzecz konkretnej osoby", które przedstawiały w szpitalu.

Zaświadczenie - choć nie jest na nim napisane wprost, że krew trafi do konkretnego chorego, ale jest "zbierana na jego rzecz" - wprowadza w błąd. Sugeruje, że krew jest "znaczona", zarezerwowana dla określonej osoby, a tak przecież nie jest. Pacjenci otrzymują krew z istniejących zasobów.

Krzysztof Olbromski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, wyjaśnia, że krew oddana przez rodzinę czy znajomych wyrównuje jedynie rezerwę w banku.

Jolanta Antoniewicz-Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi, podkreśla z kolei, że przepisy nie dzielą biorców na lepszych i gorszych. Każdy ma równe prawa do korzystania z krwi z publicznego banku. Ponadto nieuczciwe jest stawienie przez szpital sprawy na zasadzie "oddasz krew, będzie zabieg".

Czy brak wskazania konkretnego odbiorcy krwi nie spowoduje, że ludzie przestaną reagować na apele?

Narodowe Centrum Krwi twierdzi, że ważniejsze jest, by rzetelnie informować i edukować Polaków o zasadach krwiodawstwa, i zachęcać do stałego oddawania krwi. - Takie akcje mogą odbywać się dalej. Chodzi tylko o to, by ludzie mieli świadomość, na jakich zasadach opiera się idea krwiodawstwa. Te zasady muszą być transparentne - mówi Jolanta Antoniewicz-Papis.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze