Kraków: znaleziony przed szpitalem mężczyzna zmarł w wyniku wycieńczenia?

Autor: TVN24.pl/Rynek Zdrowia • • 07 września 2009 18:21

Znane już są wstępne wyniki sekcji zwłok 62-letniego mężczyzny, znalezionego w niedzielę (6 września) rano przed Szpitalem Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Okazuje się, że mężczyzna zmarł z powodu ogólnego wycieńczenia organizmu. Nie miał żadnych urazów mechanicznych. Pełne wyniki sekcji będą znane za kilka dni, gdy lekarze otrzymają już rezultaty badania histopatologicznego.

Śledztwo w sprawie mężczyzny wszczęła prokuratura. Śledczy rozważają, czy można personelowi szpitala postawić zarzut bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Śledztwo toczy się jednak w sprawie zgonu 62-latka, a nie przeciwko szpitalowi.

Leszek Gora, rzecznik szpitala, w poniedziałek (7 września) ujawnił medyczną dokumentację, z której wynika, że w momencie zgłoszenia do szpitala 62-latek nie wymagał natychmiastowej interwencji. Miał jedynie otarcia i odparzenia na podbrzuszu. Stwierdzono, że spożywał alkohol. Mógł poczekać na swoją kolej.

Według Gory, pacjent został zarejestrowany, po czym około 21 stwierdzono, że „samowolnie oddalił się z terenu szpitala”, bez powiadomienia kogokolwiek.

- Nie wyrażał zgody na jakąkolwiek pomoc ze strony personelu medycznego z karetki, nie chciał tego potwierdzić swoim podpisem - powiedział Gora.

Inny obraz wyłania się z relacji strażników miejskich, którzy rozmawiali z mężczyzną leżącym przed szpitalem.

- Miał sporo ran, a z brzucha wypływała krew - mówił Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej w Krakowie.

 Minister Ewa Kopacz zaapelowała w poniedziałek, by spokojnie ocenić sprawę, kiedy będą już znane fakty.

I dodała: - Każdy kto zgłasza się do oddziału ratunkowego ma prawa, ale i obowiązki. Jeśli lekarz mówi: proszę poczekać zaraz ktoś przewiezie pana/panią na oddział, to powinniśmy posłuchać personelu medycznego. A jeśli ktoś nie chce być leczony, to ma prawo odmówić, bez względu na to, jakie to będzie miało dla niego konsekwencje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum