Kraków: zaskoczenie środowiska neonatologów po skazaniu lekarzy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2016 09:45

Środowisko lekarzy neonatologów jest zdumione wyrokiem jaki zapadł przed krakowskim sądem. Sąd skazał trzech lekarzy za złą opiekę nad dzieckiem sędziego, występującym jako oskarżyciel posiłkowy w sądzie, w którym na co dzień pracuje.

Kraków: zaskoczenie środowiska neonatologów po skazaniu lekarzy
Wyrok jest nieprawomocny, lekarze zapowiadają, że będą się od niego odwoływać. Fot. Fotolia

Lekarze - zdaniem ojca - dopuścili się zaniedbań. Córka sędziego była wcześniakiem, urodziła się w 29. tygodniu ciąży. Przez długi czas trwała walka o jej życie. Tuż przed wypisem ze szpitala okazało się, że doszło do zakażenia, które skutkowało u dziecka zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Dziewczynkę wyleczono, ale sprawa trafiła do sądu. W ostatnich tygodniach zapadł wyrok skazujący - każdy z lekarzy ma zapłacić po 30 tys. zł. Choć medycy bronili się, że leczyli zgodnie z zasadami sztuki. Jako oskarżyciel posiłkowy występował ojciec dziecka, na co dzień sędzia w tym samym sądzie.

Choć adwokaci oskarżonych lekarzy prosili o zmianę sądu, proces się odbył. Wyroki zaskoczyły środowisko lekarskie, bo - według lekarzy - oznaczają one, że nawet lecząc dziecko zgodnie ze standardami i aktualną wiedzą medyczną, można zostać skazanym.

Wyrok jest nieprawomocny, lekarze zapowiadają, że będą się od niego odwoływać.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum