Kraków: zarzuty za handel dopalaczami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2013 15:25

Zarzuty sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób usłyszeli mężczyźni podejrzani o handel składnikami dopalaczy - poinformował w piątek (20 września) PAP rzecznik krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej Piotr Kosmaty.

Kraków: zarzuty za handel dopalaczami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To jeden z wątków śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie przeciw zorganizowanej grupie przestępczej złożonej z pseudokibiców. Do tej pory zatrzymano 25 osób, z czego 18 tymczasowo aresztowano.

- Członkowie grupy handlowali narkotykami, głównie marihuaną oraz substancjami chemicznymi, stanowiącymi składnik dopalaczy - powiedział Kosmaty.

Policjanci z krakowskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali dwa profesjonalnie urządzone laboratoria chemiczne. Jak powiedział rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka, chemik odpowiedzialny za produkcję bardzo dbał o to, by w składzie dopalaczy nie znajdowały się substancje zabronione prawem. - Mimo to prowadzący sprawę zdecydowali o przedstawieniu zarzutów sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób - podkreślił.

- Ponieważ składniki sprzedawanego preparatu zostały zmodyfikowane, nie mogliśmy postawić zatrzymanym zarzutów w oparciu o ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, dlatego sięgnęliśmy po Kodeks karny. Część członków grupy usłyszała zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, za co grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności - powiedział rzecznik prokuratury.

Podejrzani oferowali substancję alfa - PVP. - Z informacji uzyskanych z Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Narodowego Instytutu Leków wynika, że jest ona bardzo niebezpieczna dla zdrowia, bo jej zażycie może spowodować poważne uszkodzenia wątroby, nerek i mózgu - mówił Kosmaty. Dodał, że podejrzani mieli świadomość, że jest to substancja szkodliwa; sprzedawali ją w cenie zbliżonej do amfetaminy.

Według Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii sprzedawane przez podejrzanych substancje mogły mieć działanie kilkunastokrotnie bardziej szkodliwe dla zdrowia niż narkotyki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum