Kraków: umorzone śledztwo ws. narażenia zdrowia pacjentów szpitala dziecięcego

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 10 września 2019 09:33

Krakowska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie narażenia 11 małych pacjentów na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - poinformowała Gazeta Krakowska.

Kraków: umorzone śledztwo ws. narażenia zdrowia pacjentów szpitala dziecięcego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śledztwo trwało od października 2014 roku. Było prowadzone w sprawie narażenia leczonych dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez m.in. zaniechanie agresywnego usuwania martwych tkanek przez lekarzy. Dwoje dzieci zmarło.

W trakcie śledztwa uznano, że lekarze postępowali zgodnie z obowiązującymi standardami. Nie narazili oni również dzieci na utratę życia bądź ciężki uszczerbek na zdrowiu. Specjaliści stwierdzili, że śmierć dwóch pacjentów nie była spowodowana np. zaniechaniem lekarskim. Dzieci miały ciężkie urazy - to w ich konsekwencji zmarły. Wycinanie martwych tkanek odbywało się regularnie.

Matka jednego z pacjentów planuje zaskarżyć decyzję prokuratury do sądu. Zwraca uwagę, że sprawę dla Prokuratury Regionalnej w Krakowie opiniował konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii dziecięcej, który w 2015 r. kontrolował metody leczenia dzieci w oddziale oparzeń. Prokuratura Regionalna w Krakowie stoi na stanowisku, że „sporządzenie przez biegłego opinii pozaprocesowej nie podważa zaufania do jego wiedzy i bezstronności jako wydającego później opinię w sprawie karnej”.

Więcej: gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze