Kraków: troje lekarzy oskarżonych ws. śmierci rumuńskiego aresztanta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2009 11:50

Akt oskarżenia w tej sprawie został przekazany do sądu w poniedziałek 29 czerwca.

Kraków: troje lekarzy oskarżonych ws. śmierci rumuńskiego aresztanta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sprawa dotyczy 33-letniego obywatela Rumunii Claudiu Crulica, który we wrześniu 2007 roku trafił do krakowskiego aresztu jako podejrzany o kradzież sędziemu dokumentów i pieniędzy z bankomatu. W areszcie odmówił przyjmowania jedzenia i w styczniu 2008 r. zmarł w szpitalu na zapalenie płuc i mięśnia sercowego w wyniku wielonarządowej niewydolności organizmu spowodowanej długotrwałą głodówką.

Kierowniczkę ambulatorium Krystynę M. prokuratura oskarżyła o to, że w okresie od 13 do 23 grudnia 2007 roku nie dopełniła obowiązków i nie wystąpiła do sądu o wydanie zastępczej zgody na przymusowe leczenie Crulica, czym naraziła go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Dyrektor szpitala Katarzyna L. i ordynator oddziału wewnętrznego Piotr S. są oskarżeni o to, że od 3 do 11 stycznia 2008 nieumyślnie doprowadzili do śmierci aresztanta, ponieważ w porę nie podjęli decyzji o ratowaniu go w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

Według ustaleń prokuratury - jeszcze w grudniu można było uratować życie aresztanta poprzez przymusowe leczenie. Już od 3 stycznia lekarze powinni byli zacząć ratować jego życie, bo wtedy głodujący znalazł się w stanie bezpośredniego zagrożenia. Zamiast tego - dopiero wtedy wystąpili z wnioskiem do sądu o zgodę na przymusowe leczenie go. Zgoda dotarła do aresztu już po śmierci Crulica.

Oskarżonym lekarzom grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Jednocześnie prokuratura wyłączyła ze sprawy dwa wątki. Jeden dotyczy lekarza, który opiekował się aresztantem w okresie od 24 grudnia do 2 stycznia. Ten wątek prawdopodobnie zostanie umorzony w związku ze śmiercią lekarza. Drugi wątek dotyczy ewentualnych nieprawidłowości w procesie mianowania stomatolog Krystyny M. kierownikiem ambulatorium.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze