Kraków: śledztwo ws. wyłudzeń z NFZ w zakładzie opiekuńczo-leczniczym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2014 19:08

Krakowska prokuratura bada, czy w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym doszło do wyłudzenia pieniędzy z NFZ i nieprawidłowości w leczeniu pacjentów. NFZ żąda od placówki zwrotu niemal 4 mln 450 tys. zł i zapłacenia 288 tys. zł kary.

Kraków: śledztwo ws. wyłudzeń z NFZ w zakładzie opiekuńczo-leczniczym

Śledztwo w tej sprawie prowadzi od stycznia ub.r. Prokuratura Rejonowa dla Krakowa Podgórza. Obecnie zostało ono przedłużone do 7 sierpnia.

Ze względu na dobro postępowania prokuratura nie podaje bliższych informacji o sprawie. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska poinformowała jedynie, że postępowanie wszczęto z zawiadomienia NFZ i toczy się ono w kierunku art. 286 kk. Mówi on o doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

- W śledztwie przesłuchano już część świadków, na polecenie prokuratury w ostatnich dniach zabezpieczono dokumentację w ZOL - dodała prok. Marcinkowska.

Jak podał w czwartek (23 stycznia) Dziennik Polski, "kontrolerzy NFZ stwierdzili m.in., że ZOL wyłudził od funduszu nienależne mu pieniądze, a także leczył pacjentów niezgodnie z obowiązującymi przepisami". 

Jak poinformowała PAP rzeczniczka małopolskiego NFZ Jolanta Pulchna, po kontroli w ZOL negatywnie oceniono zabezpieczenie świadczeń udzielanych przez: lekarzy, fizjoterapeutów i psychologów i sposób prowadzenia dokumentacji medycznej.

- W ponad 50 proc. skontrolowanych przypadków wpisy dotyczące obserwacji stanu zdrowia pacjenta oraz udzielonych im świadczeń w historii choroby nie były dokonywane na bieżąco. Stwierdzono też przypadki braku dokumentów wymaganych przy przyjęciu do zakładu opiekuńczo-leczniczego - powiedziała Pulchna.

Jednak największe zastrzeżenia NFZ wzbudził sposób kwalifikacji pacjentów do żywienia dojelitowego.

- W 2011 r. w przypadku 196 pacjentów żywionych dojelitowo dietą miksowaną w dokumentacji medycznej nie znaleziono dowodów, że chorzy kwalifikują się do takiego sposobu żywienia, w 2012 r. dotyczyło to 116 pacjentów, u których zastosowano dietę przemysłową. Stwierdzono również przypadki karmienia przez sondę podczas gdy w dokumentacji nie było adnotacji, że pacjent nie jest w stanie przełykać - powiedziała Pulchna. - Okazało się też, że w dokumentacji z roku 2012 r. nie było zgody 61 spośród 154 pacjentów ZOL na żywienie dietą przemysłową - dodała.

W efekcie - jak ustaliła PAP - małopolski NFZ zażądał zwrotu kwoty 4 mln 448 tys. zł nienależnie wypłaconej za usługi medyczne oraz zapłacenia przez ZOL 288 tys. zł kary.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum