Kraków: samorząd lekarski powołał rzecznika praw... lekarza

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2009 10:58

Lekarze twierdzą, że są często wyzywani i zastraszani przez pacjentów i ich rodziny. Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie powołała urząd Rzecznika Praw Lekarza (na prawach komisji ORL), z filiami w delegaturach.

Kraków: samorząd lekarski powołał rzecznika praw... lekarza
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekarze mówią o rękoczynach na szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie lądują bezdomni i alkoholicy. Małopolska Izba Lekarska jest jedyną, która zdecydowała się na powołanie rzecznika praw lekarzy. Pacjenci już są zbulwersowani tym pomysłem. Co więcej, pomysł krytykuje część medyków.

Jerzy Friediger, przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie, powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, że decyzję o powołaniu rzecznika podjęto, ponieważ izba chce wesprzeć lekarzy coraz częściej narażonych m.in. na pomówienia pacjentów oraz agresję z ich strony.

– Wydaliśmy kartę praw lekarza wspólnie ze Stowarzyszeniem Prawa Medycznego, a teraz za pośrednictwem urzędu rzecznika, wyegzekwujemy te prawa - mówi Friediger. – Coraz więcej jest przypadków agresji ze strony pacjentów i ich rodzin przy bierności zakładów pracy i prokuratury, która proponuje złożenie wniosku z powództwa cywilnego. Naszym zdaniem za obrazę czy czynne znieważenie lekarza wykonującego swoje obowiązki pacjent powinien odpowiadać karnie.

Ponadto, rzecznik praw lekarza ma bronić lekarzy, jak ujmuje to przewodniczący krakowskiej OIL, m.in. przed funkcjonariuszami naruszającymi ustawę o policji, w tym stosowanymi przez organa policji i prokuratury nieuzasadnionymi środki przymusu w wypadkach podejrzeń o przestępstwa oraz przed brutalnymi atakami praktykowanymi przede wszystkim przez tabloidy.

– Jesteśmy 150-tysięcznym środowiskiem i nie twierdzę, że wszyscy są aniołami, ale nie może tak być, że w niewybredny sposób atakuje się wszystkich – konkluduje Jerzy Friediger.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum