Kraków: salowa domaga się od szpitala 8 mln zł

Autor: gazetakrakowska.pl/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2016 21:09

Krystyna Nowak ma 20-letnie doświadczenie jako salowa w krakowskich szpitalach, ale teraz częściej bywa na salach sądowych. Walczy o 8 mln złotych odszkodowania i zadośćuczynienia za śmierć syna.

Kraków: salowa domaga się od szpitala 8 mln zł. Fot. PTWP

22-letni Paweł Cerek pięć lat temu zjawił się w gabinecie stomatologicznym, by wyleczyć zęba i pozbyć się bolącego ropnia. Osiem dni później chłopak już nie żył, bo doszło do zakażenia krwi.

Kwotę 8 mln zł wpisała do pozwu, by lekarze jej nie zlekceważyli i sprawę potraktowali poważnie. - I traktują. Przychodzą na wszystkie rozprawy przed Sądem Okręgowym w Krakowie – zauważa kobieta.

Dochowaliśmy staranności przy leczeniu tego pacjenta - mówi Agnieszka Marzęcka, rzecznik Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Narutowicza. Dlatego placówka i inni pozwani chcą teraz oddalenia pozwu.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie narażenia chłopaka na śmierć przez błędne diagnozy i leczenie. W opinii biegły wytknął jednak lekarzom Szpitala im. Narutowicza nieprawidłową diagnozę, bo powinni zauważyć objawy sepsy, a nie białaczki, i w tym kierunku leczyć pacjenta.

Dr Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Primum Non Nocere przypomina, że rocznie w Polsce popełnia się 20 tys. błędów lekarskich, ale ludzie nie widzą szans na wygranie sprawy, bo obawiają się wrogości środowiska lekarskiego. Dlatego tylko ok. 2 tys. osób wnosi pozwy, zawiadamia prokuratury lub wnosi skargi do Izb Lekarskich.

Pozew o 8 mln zł faktycznie jest rekordowy i ciekawe, jak sąd rozstrzygnie sprawę. Przy okazji warto zauważyć, że gdy pozew zostanie oddalony, sąd może od kobiety zażądać zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. To mogą być duże kwoty, jeśli lekarze mają drogich adwokatów. To też jeden z powodów, że ludzie unikają sporów sądowych z lekarzami - komentuje Sandauer.

Czytaj: www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum