Kraków: sąd uniewinnił lekarza, nie było błędu w sztuce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2010 17:53

Krakowski sąd uniewinnił we wtorek (1 czerwca) lekarza z Kliniki Neurologii, Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Wojciecha T.

Sąd uznał, że lekarz nie dopuścił się błędów w sztuce lekarskiej i wydał wyrok uniewinniający.

Sprawa dotyczy młodej kobiety, skarżącej się na bóle głowy i drętwienia, która w czerwcu 2005 roku trafiła na dyżur do Kliniki Neurologii, Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zdaniem Prokuratury Rejonowej w Bochni, lekarz nie zlecił dalszych badań pacjentki i nie rozpoznał u niej tętniaka mózgu, stwierdzając, iż cierpi na migrenę. Młoda kobieta zmarła niespełna miesiąc później w wyniku pęknięcia tętniaka.

Lekarz nie przyznał się do winy i stwierdził, że nie dopuścił się błędu diagnostycznego, ponieważ nie miał podstaw do rozpoznania tętniaka.

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że zdyskwalifikował opinię jednego zespołu biegłych, uznając, iż jest niepełna i lakoniczna. Na podstawie drugiej opinii uznał, iż nie zostało ustalone, by doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości.

Sąd oparł się także na zeznaniach ordynatora kliniki Neurologii, Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który stwierdził, że pracujący u niego lekarz nie naruszył standardów obowiązujących w klinice. Sąd podkreślił jednak, że lekarz dysponował błędnym wynikiem badania pacjentki.

Był to już drugi wyrok uniewinniający w tej sprawie. Poprzednio lekarz również został uniewinniony, ale w wyniku apelacji rodziców sąd odwoławczy uchylił wyrok i sprawę skierował do ponownego rozpoznania.

Wyrok jest nieprawomocny. Obecni na ogłoszeniu wyroku rodzice pacjentki zapowiedzieli odwołanie. Jak poinformowali, prokuratura bada obecnie sprawę złego opisu badania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum