Kraków: ruszył proces w sprawie mobbingu w pogotowiu, siedem zarzutów dla kierowniczki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2019 16:55

Proces oskarżonej o mobbing i znęcanie się psychiczne nad siedmioma pracownikami kierowniczki Zespołów Wyjazdowych Oddziału Centralnego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Marty S., rozpoczął się w poniedziałek (28 stycznia) przed krakowskim sądem rejonowym.

Kraków: ruszył proces w sprawie mobbingu w pogotowiu, siedem zarzutów dla kierowniczki
Na poniedziałkową rozprawę stawili się m.in. pokrzywdzeni, którzy będą występować w charakterze oskarżycieli posiłkowych. Fot. Archiwum

Akt oskarżenia zawiera cztery zarzuty dotyczące mobbingu połączonego ze znęcaniem się psychicznym nad podwładnymi i trzy zarzuty dotyczące znęcania się psychicznego.

Zdaniem prokuratury Marta S. od 2015 do 2017 r., wykorzystując stan zależności wielokrotnie znęcała się psychicznie nad pracownikami przez publiczne ich ośmieszanie, poniżanie i upokarzanie oraz używanie słów powszechnie uważanych za obelżywe.

Dopuszczała się także niemerytorycznej oceny ich pracy, odbierała premię i ograniczała liczbę godzin dyżurów.

Wywoływała w ten sposób u pracowników obniżenie poczucia własnej wartości i przydatności zawodowej oraz objawy psychosomatyczne.

W materiale dowodowym znalazły się m.in. opinie biegłych psychologów na temat objawów i uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznali podwładni.

Za złośliwe lub uporczywe naruszanie prawa pracownika kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Z kolei za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą pozostającą w stosunku zależności grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Na poniedziałkową rozprawę stawili się m.in. pokrzywdzeni, którzy będą występować w charakterze oskarżycieli posiłkowych.

Jak podają media, oskarżona nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum