Kraków: prokuratura umorzyła śledztwo ws. napromienienia zdrowej piersi

Autor: Anna Pasek - PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2018 21:45

Krakowska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie dotyczącej narażenia życia lub zdrowia pacjentki chorej na nowotwór poprzez pomyłkowe napromienienie zdrowej piersi – poinformował w środę PAP prok. Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Śledztwo zostało umorzone z powodu braku znamion przestępstwa Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Śledztwo zostało umorzone z powodu braku znamion przestępstwa. Prokuratura uznała, że chociaż doszło do pomyłkowego napromienienia w wyniku błędu, to błąd ten zaraz skorygowano i zgłoszono, ustalono nowy plan leczenia i napromieniano chorą pierś.

Dawka promieniowania, jaką skierowano na zdrową pierś, nie stanowiła zagrożenia dla pacjentki.

Śledztwo dotyczące narażenia pacjentki Zakładu Radioterapii Dzieci i Dorosłych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w procesie leczenia wszczęto w listopadzie ub.r. W toku śledztwa prokuratura pozyskała dokumentację lekarską i informację od konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej o wynikach przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego, przesłuchała wielu świadków, a także pokrzywdzoną. Uzyskała również opinie biegłych.

Na tej podstawie ustaliła, że nie doszło do przestępstwa, ponieważ życie i zdrowie pacjentki nie zostało narażone na niebezpieczeństwo. Postanowienie o umorzeniu jest nieprawomocne.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum