Kraków: nie będzie śledztwa ws. kontraktowania w szpitalu w Rabce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2011 17:22

Krakowska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie kontraktowania przez NFZ świadczeń w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju - poinformowała w środę (13 kwietnia) Bogusława Marcinkowska, rzeczniczka krakowskiej Prokuratury Okręgowej.

Kraków: nie będzie śledztwa ws. kontraktowania w szpitalu w Rabce

Zawiadomienie w tej sprawie złożył w połowie stycznia zarząd tej placówki, wskazując na nieprawidłowości w trakcie konkursów dla oddziału wewnętrznego oraz izby przyjęć a także przy rozpatrywaniu protestu. Zdaniem dyrekcji rabczańskiego szpitala, urzędnicy NFZ przekroczyli swoje uprawnienia lub nie dopełnili obowiązków.

Zarzuty stawiane Funduszowi to: nieuwzględnienie korzystnej oferty cenowej złożonej przez lecznicę, niewłaściwa liczba członków komisji konkursowej oceniającej ofertę szpitala, przygotowanie przez członków komisji protokołu końcowego z negocjacji przed ich rozpoczęciem oraz zmiany kryteriów oceny ofert w trakcie konkursu.

– W trakcie postępowania sprawdzającego prokuratura stwierdziła, że procedura przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursów była zgodna z przepisami. Prawdą jest, że NFZ nie zawarł z placówką w Rabce kontraktu, ale nie wynikało to z przekroczenia uprawnień albo niedopełnienia obowiązków przez urzędników. Kryteria konkursowe nie były zmieniane – powiedziała Marcinkowska.

Według prokuratury przy rozstrzyganiu konkursów ważniejsze niż cena świadczenia były inne kryteria, m.in. dostępność, ciągłość i kompleksowość oraz standard udzielanych świadczeń.

Decyzja prokuratury jest nieprawomocna. Prezes spółki Szpital Miejski w Rabce-Zdroju Małgorzata Skwarek, zapowiedziała, że odwoła się od tej decyzji.

NFZ ostatecznie uwzględnił odwołanie szpitala w Rabce i zawarł z placówką kontrakt dotyczący oddziału wewnętrznego. Szpital nie ma jednak kontraktu na izbę przyjęć.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum