×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dziś pikieta pielęgniarek ze Szpitala Uniwersyteckiego. Domagają się podwyżek zgodnie z ustawą

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia30 marca 2023 05:39

30 marca odbędzie się protest pielęgniarek i położnych przed nową Siedzibą Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Organizowany jest w formie pikiety oraz późniejszego spotkania w auli szpitala. W placówce spór płacowy toczy około 600 osób.

Dziś pikieta pielęgniarek ze Szpitala Uniwersyteckiego. Domagają się podwyżek zgodnie z ustawą
30 marca w Krakowie pikieta pielęgniarek z SU. Fot. ) Fot. PAP/Albert Zawada (zdjęcie ilustracyjne)
  • 30 marca o godz. 11.00 pod nową Siedzibą Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego odbędzie się protest Pielęgniarek i Położnych. Powodem ciągnące sie od lipca ub. roku spory na tle płacowym
  • Poinformowała o tym Zakładowa Organizacja Związkowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie
  • W samym Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przygotowano kilkaset pozwów do Sądu Pracy. Dyrekcja placówki odpowiada, że wynagrodzenia wypłacane są zgodnie z przepisami

30 marca pikieta pielęgniarek i położnych w Krakowie

Powodem protestu planowanego na 30 marca br., jak poinformowały związkowczynie z Krakowa, jest fakt niezrealizowania przepisów ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych wobec grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, legitymujących się tytułem zawodowym magistra oraz magistra ze specjalizacją i wypłacanie począwszy od 1 lipca 2022 r. zaniżonego wynagrodzenia zasadniczego.

Jak tłumaczą organizatorzy pikiety, pielęgniarki/położne z tytułem magistra zakwalifikowane zostały do grupy 6. zamiast 5. (wynagrodzenie zasadnicze niższe o 453 zł brutto) i pielęgniarki/położne z tytułem magistra i specjalizacją zakwalifikowane do grupy 5. zamiast 2. (wynagrodzenie zasadnicze mniejsze o 1529 zł brutto).

- W największym i najnowocześniejszym szpitalu w Europie Środkowej uzyskane wykształcenie nie ma przełożenia na wynagrodzenie w odniesieniu do grupy pielęgniarek i położnych. Z uwagi na fakt, że żaden dialog w przedmiotowym zakresie z pracodawcą nie jest możliwy, a wszelkie pokojowe działania w przedmiotowej sprawie poniosły fiasko, pielęgniarkom i położnym nie pozostało nic innego jak publiczne wyrażanie swojego niezadowolenia. Organizowana PIKIETA jest pierwszym tego przejawem - napisały pielęgniarki i położne  z Krakowa.

Związek podał plan manifestacji:
Godz. 11.00 – 11.30 Spotykanie przy ul. Jakubowskiego 2 (chodnik wzdłuż Szpitala):

Godz. 11.30 – rozpoczęcie protestu - PIKIETY.
Godz. 11.30 – 12.30 – PIKIETA przy ul. Jakubowskiego 2.
Godz. 12.30 – wręczenie STANOWISKA pielęgniarek i położnych Dyrektorowi Szpitala Uniwersyteckiego.
Godz. 12.30 – 14.00 – spotkanie gości oraz pielęgniarek i położnych w auli wykładowej NSSU.

W szpitalu spór toczy ponad 600 pielęgniarek

Przypomnijmy, ponad 600 pielęgniarek i położnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie toczy spór z dyrekcją szpitala o podwyżki wprowadzone ubiegłoroczną nowelizacją o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

- Niestety, wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi na proste pytanie, co się stało w nocy z 30 czerwca na 1 lipca 2022 roku, kiedy do północy dyrektor uznawał kwalifikacje posiadane, a po już nie - wyjasniała w połowie marca w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Jolanta Doroz, przewodnicząca ZOZ OZZPiP przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Dodajmy, że nierealizowanie ustawy  o minimalnych wynagrodzeniach, tak jak tego oczekiwały pielęgniarki i położne, będzie też powodem manifestacji 17 kwietnia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych organizuje ją w Katowicach. To kolejny protest pielęgniarek przeciwko degradowaniu ze stanowisk i omijaniu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Wcześniej - 12 kwietnia - zaplanowano demonstrację w Krakowie.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze