Kraków: lekarz oskarżony o korupcję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2010 12:14

Lekarz oskarżony o przyjmowanie łapówek, najpierw się przyznał, później odwołał zeznania.

Krakowska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie korupcji przeciwko lekarzowi Stanisławowi C. – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Znanemu krakowskiemu lekarzowi, szefowi katedry endokrynologicznej, a potem katedry chirurgii endokrynologicznej Szpitala im. G. Narutowicza w Krakowie, prokuratura postawiła 49 zarzutów, dotyczących przyjmowania łapówek od pacjentów. Według prokuratury, Stanisław C. między grudniem 2003 roku a marcem 2008 roku przyjmował od pacjentów łapówki w wysokości od 200 zł do 1,5 tys. zł.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, prof. Stanisław C. prowadził także prywatny gabinet lekarski, do którego zgłaszali się pacjenci chcący skorzystać z pomocy lekarza w szpitalu. Niektórzy pacjenci prywatnego gabinetu, po zarejestrowaniu się i konsultacji, otrzymywali karteczki, które mieli przedstawiać w momencie rejestracji w szpitalu. Osoby te wręczały lekarzowi korzyści majątkowe, niezależnie od opłat za prywatną konsultację – twierdzi prokuratura. Chodziło o zapewnienie sobie obecności lekarza podczas operacji w szpitalu, jak i o skrócenie terminu oczekiwania na operację. Jak wynika z ustaleń, łapówki były wręczane przed i po wykonanym zabiegu.

Początkowo lekarz podczas przesłuchania potwierdził fakty zawarte w pierwszych zarzutach. Zaprzeczył jednak twierdzeniu, by przyjęcie pacjenta w jego gabinecie oznaczało, że będzie on tę osobę operował w szpitalu. Powiedział także, że otrzymane pieniądze dwukrotnie wpłacił na rzecz stowarzyszenia rozwoju chirurgii endokrynologicznej. Podczas kolejnych przesłuchań, po przedstawieniu uzupełnionych zarzutów prof. Stanisław C. nie przyznał się do winy, skorzystał z prawa do odmowy wyjaśnień i odwołał swoje wcześniejsze wyjaśnienia.

W przypadku uznania jego winy przez sąd, lekarzowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum