Kraków: lekarz odpowie przed sądem za błąd podczas operacji ginekologicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2019 18:05

Lekarz jednego z krakowskich szpitali Marek K., który w 2013 r. podczas operacji ginekologicznej wyciął pacjentce fragment jelita grubego, odpowie za błąd przez sądem. Oskarżonemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Kraków: lekarz odpowie przed sądem za błąd podczas operacji ginekologicznej
Jak stwierdzili biegli, lekarz nie zachował należytej ostrożności podczas operacji chorej, która była już po trzech laparotomiach. Fot. Fotolia

W środę (6 marca) prokurator Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego dla Krakowa Nowej Huty aktu oskarżenia przeciwko lekarzowi jednego z krakowskich szpitali. Oskarżony był kierownikiem zespołu operacyjnego i głównym operatorem.

Lekarzowi zarzucono "nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pacjentki, w postaci wystąpienia ciężkiej, długotrwałej choroby realnie zagrażającej życiu, poprzez dopuszczenie się błędu w sztuce lekarskiej, polegającego na nieprawidłowym przeprowadzeniu operacji ginekologicznej, w trakcie, której niezasadnie wycięto chorej fragment jelita grubego bez zaopatrzenia przekroju esicy (odcinek jelita grubego-PAP) w jamie brzusznej".

Do zdarzenia doszło w grudniu 2013 r. - pacjentka zgłosiła się do szpitala z bólami brzucha i została zakwalifikowana do operacji.

Jak stwierdzili biegli, lekarz nie zachował należytej ostrożności podczas operacji chorej, która była już po trzech laparotomiach (operacyjne otwarcie jamy brzusznej-PAP). Przed operacją nie zlecił też odpowiednich badań i konsultacji z lekarzami innych specjalności.

Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. W toku postępowania przygotowawczego nie stosowano środków zapobiegawczych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum