Kraków: lekarka podejrzana o wystawianie fikcyjnych zwolnień lekarskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2018 21:41

Dziewięć osób zatrzymała krakowska policja w związku ze śledztwem w sprawie wystawiania fikcyjnych zwolnień lekarskich. Zarzuty usłyszała m.in. lekarka Monika S. - poinformował w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko.

Za zarzucane podejrzanym czyny grozi od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Śledztwo nadzoruje Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej. Na jej polecenie policjanci zatrzymali 5 czerwca dziewięć osób.

Lekarka Monika S., zatrudniona w jednym z Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Krakowie i prowadząca indywidualną praktykę lekarską, usłyszała zarzuty wystawiania poświadczających nieprawdę zwolnień lekarskich i przyjmowania za to korzyści majątkowej - za każdym razem 150 zł.

Pozostałym zatrzymanym zarzucono nakłanianie Moniki S. do wystawiania nierzetelnych dokumentów i udzielania jej w związku z pełnieniem funkcji publicznej korzyści majątkowej. Część z tych osób usłyszała również zarzuty wyłudzenia z ZUS-u zasiłków chorobowych na podstawie poświadczających nieprawdę zwolnień lekarskich.

W sprawie prowadzone są dalsze czynności, które mają ustalić kolejne przypadki wystawiania przez Monikę S. fikcyjnych zwolnień.

Za zarzucane podejrzanym czyny grozi od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Jak przypomina prokuratura, zgodnie z prawem osoba udzielająca korzyści majątkowej lub składająca obietnice takiej korzyści osobie pełniącej funkcję publiczną nie podlega karze, jeżeli zawiadomi organy ścigania o przyjęciu takiej korzyści, zanim te organy się o tym dowiedzą.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum