Kraków: "klinika" w trzypokojowym mieszkaniu...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2010 09:59

Roman Grzywacz, szef kliniki medycyny manualnej, został ukarany przez UOKiK za wystawienie pacjentowi rachunku na 110 tys. zł.

Rachunek na taką kwotę został wystawiony za miesięczny pobyt w „klinice”, która mieści się w trzypokojowym mieszkaniu w nowohuckim bloku.

Pacjent z Piły, który po ciężkim wypadku samochodowym nie może chodzić, trafił na ofertę Prywatnej Indywidualnej Kliniki Medycyny Manualnej i Rehabilitacji Leczniczej Romana Grzywacza. Poinformowano go, że rehabilitacja będzie kosztować 160 tys. zł miesięcznie. Później otrzymał „rabat” i ostateczna kwota do zapłaty za pierwszy miesiąc wyniosła 110 tys.

Kolejny miesiąc rehabilitacji miał kosztować już 160 tys.. Obiecywano mu, że w trzy miesiące zostanie postawiony na nogi. Rehabilitacja przeprowadzana była we wspomnianej nowohuckiej „klinice”.

Historię pobytu i rehabilitacji oraz rachunku dla pacjenta opisała Gazeta Wyborcza. Po publikacji sprawie zaczęły przyglądać się urzędy, sąd, prokuratura. Praktyka Grzywacza została też prześwietlona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zabronił mu używania w nazwie placówki słowa „klinika”. Ustalono także, że firma nie jest zakładem opieki zdrowotnej, nałożono na nią karę.

Grzywacz oświadcza, że jest po 2,5-letnim studium medycznym - Wydział Masażu Leczniczego i Fizjoterapii, po państwowych egzaminach, plus dodatkowych szkoleniach już w Polsce - typowo lekarskich.

– Moja znajomość fizjologii i anatomii jest na tyle duża, z racji pracy w prosektorium, że mogę sobie pozwolić na takie bardzo wysokie wzniesienia, jeżeli chodzi o medycynę. Podstawa leczenia pacjenta to zawsze "primum non nocere" - "po pierwsze nie szkodzić". Mało: znać perfekcyjnie anatomię i fizjologię, czego pewnym ludziom brakuje i później próbują to komentować. Nie potrafią się ze mną spotkać, bo mają zbyt małą wiedzę merytoryczną. To taka pewna bojaźń – mówił Grzywacz w wywiadzie dla Życia Piły.

Odwołał się od kar nałożonych przez UOKiK. Sąd będzie rozstrzygał o tym, czy zostaną zwrócone pieniądze pacjentowi za wyjątkowo drogą rehabilitację.

Więcej na: www. krakow.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum