Kraków: były dyrektor szpitala skazany prawomocnym wyrokiem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2017 11:01

Na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w instytucjach dysponujących publicznymi pieniędzmi został prawomocnie skazany były dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Sprawa dotyczyła przyjęcia łapówki przy przetargu na zestawy próżniowe do pobierania krwi.

Kraków: były dyrektor szpitala skazany prawomocnym wyrokiem
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Chodzi o sprawę z sprzed 10 lat. W 2007 roku łódzka prokuratura zarzuciła krakowskim spółkom z branży diagnostyki laboratoryjnej, że ich rozwój na polskim rynku odbywał się poprzez korupcję pracowników ochrony zdrowia.

Z kolei ABW informowała, że przedstawiciele firm w zamian za pieniądze oczekiwali korzystnego rozstrzygnięcia konkursów dotyczących przejęcia laboratoriów szpitalnych oraz wygrywania przetargów na dostawę sprzętu medycznego i odczynników.

Skazany prawomocnym wyrokiem Mieczysław P., były dyrektor szpitala im. Jana Pawła II, utrzymuje, że został pomówiony - informuje Gazeta Wyborcza.

W grudniu 2015 roku sąd pierwszej instancji orzekł, że Mieczysław P., będąc dyrektorem szpitala, przyjął korzyść majątkową. Teraz wyrok się uprawomocnił. Sąd orzekł, że od 2003 do listopada 2005 roku, działając z góry powziętym zamiarem, przyjął 10 tys. zł od firm diagnostycznych. Został za to skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę w wysokości 20 tys. zł.

Dodatkowo dostał zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach dysponujących publicznymi pieniędzmi.

Władze uczelni, w której pracuje obecnie Mieczysław P. przyznają, że wykładowca z wyrokiem za korupcję to żadna chwała i do 21 czerwca władze podejmą w tej sprawie decyzję.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum