Kraków: bez kary za wywieszenie plakatu antyaborcyjnego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2018 19:25

Publikacja billboardu z martwym płodem w plamie krwi, opatrzonego napisem ''Aborcja zabija'', przekroczyła dozwolone normy społeczne - ocenił krakowski sąd. Uniewinnił jednak antyaborcyjnego działacza, odpowiedzialnego za jego rozwieszenie, od zarzutu siania zgorszenia.

Wcześniej zapadły orzeczenia innych sądów uznające, że prezentowanie takich treści mieści się w granicach swobody wypowiedzi. Fot. Archiwum

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, sprawa dotyczyła billboardu, który latem 2016 r. zawisł na ścianie kamienicy przy ul. Monte Cassino. Zawiesiła go tam fundacja Pro - Prawo do życia. Policja odebrała zawiadomienia od zszokowanych mieszkańców Dębnik, który żądali natychmiastowego zdjęcia plakatu.

Adamowi Kulpińskiemu, przedstawicielowi fundacji Pro - Prawo do życia, który odpowiada za zawieszenie billboardu, zarzucono ostatecznie złamanie Kodeksu wykroczeń przez wywołanie publicznego zgorszenia treścią plakatu.

Sąd uniewinnił mężczyznę argumentując, że wcześniej zapadły orzeczenia innych sądów uznające, że prezentowanie takich treści mieści się w granicach swobody wypowiedzi.

Więcej: www.krakow.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum