Kraków: będzie proces o nadwykonania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2010 18:14

Krakowskiemu Specjalistycznemu Szpitalowi im. S. Żeromskiego nie udało się osiągnąć ugody z NFZ w sprawie nadwykonań.

Placówka domaga się od Funduszu ponad 4 mln 700 tys. złotych za tzw. nadwykonania w pierwszym półroczu 2009 roku. Sprawa trafiła do sądu.

Sąd dał NFZ czas na odpowiedź na pozew. – 18 stycznia zostanie podjęta decyzja, co do ewentualnego terminu rozprawy – powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek.

Według rzecznika Szpitala im. Żeromskiego Leszka Gory nie powiodła się wcześniejsza próba porozumienia z Funduszem, a wystawiane przez placówkę faktury za nadwykonania były zwracane. Nie udało się także zawrzeć ugody przed sądem.

– Szpital jest zmuszony do utrzymania ciągłości usług zdrowotnych, niezależnie od wynikającego z przewidzianego w kontrakcie poziomu finansowania. Bez względu na to, ile mamy pieniędzy, nie możemy nikomu odmówić pomocy, a ponadto każdy obywatel ma prawo wolnego wyboru szpitala, w którym chce być leczony, co też generuje nadwykonania – mówił Gora. – Nie da się precyzyjnie przewidzieć liczby świadczeń zdrowotnych, które w danym roku wykona szpital.

Jak podkreślił Gora, przepisy rangi ustawowej nakładają na szpital obowiązek ratowania życia i zdrowia pacjentów, prawo do ochrony zdrowia gwarantuje obywatelom Konstytucja RP.

– Żadne okoliczności pracy szpitala nie mogą być podstawą do odmowy udzielania świadczenia, jeśli osoba która się zgłosi potrzebuje natychmiastowej pomocy ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia. Nie zgadzamy się na limitowanie zdrowia obywateli zza biurka – dodał rzecznik.

Z kolei rzeczniczka małopolskiego NFZ Jolanta Pulchna powiedziała, że Szpital im. Żeromskiego to jedyna placówka w regionie, która wystąpiła na drogę sądową.

– Będziemy wnioskowali o oddalenie pozwu z powodu niezakończenia okresu rozliczeniowego – mówiła Pulchna. Placówki medyczne po zakończeniu roku mają jeszcze 45 dni na ewentualne korekty i przesłanie NFZ faktur.

– Wartość nadwykonań w zeszłym roku w samych szpitalach w Małopolsce jest szacowana na ok. 140 mln zł i w tej chwili oddział nie ma pieniędzy na ich sfinansowanie – dodała Pulchna.

W 2008 pozwów nie było, bo małopolski NFZ zapłacił szpitalom za nadwykonania.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum