Kraków: akt oskarżenia wobec kobiety, która uprowadziła noworodka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2009 16:58

Prokuratura postawiła zarzut uprowadzenia noworodka kobiecie, która 14 lutego podstępem zabrała dziecko z oddziału położniczego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Obca kobieta powiedziała matce chłopca, że zabiera go na badania.

Usłuszała zarzut uprowadzenia noworodka i narażenia go na utratę życia lub zdrowia.W poszukiwaniach uprowadzonego chłopca uczestniczyło ok. 100 policjantów, użyto też psów tropiących. Noworodka odnaleziono kilka godzin później. Był zdrowy, oddano go matce.

– Kobieta przyznała się do uprowadzenia dziecka, ale nie do narażenia go na niebezpieczeństwo. Oświadczyła, że była przekonana, że jest w ciąży. Odmówiła składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania – powiedziała agencji rzeczniczka krakowskiej Prokuratury Okręgowej Bogusława Marcinkowska.

Dziewczyna w chwili uprowadzenia noworodka była pod wpływem marihuany lub haszyszu. Przed rodziną udawała, że jest w ciąży i ma urodzić w lutym. W śledztwie ustalono, że Ewelina G., której prokuratura postawiła zarzuty uprowadzenia dziecka, nie była ciężarna. Nie wykluczono, iż kobieta poroniła we wcześniejszych miesiącach, ale wtedy nie korzystała z pomocy medycznej. Według prokuratury kilka dni przed porwaniem chłopczyka sprawdzała w internecie, kiedy noworodek może opuścić szpital i jak dziecko rejestruje się w urzędzie, co wskazuje, że planowała uprowadzenie dziecka.

Prokuratura prowadzi osobne postępowanie dotyczące niedopełnienia obowiązków przez personel szpitala i umożliwienie uprowadzenia noworodka z placówki. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów.

Kontrola wewnętrzna przeprowadzona przez dyrekcję szpitala tuż po zdarzeniu nie wykazała uchybień w pracy personelu medycznego. Urzędnicy miejscy po kontroli w szpitalu, który jest placówką miejską, nakazali uregulowanie zasad odwiedzin w szpitalu i wzmocnienie bezpieczeństwa pacjentów poprzez egzekwowanie pracy zewnętrznej firmy ochroniarskiej i lepsze wykonywanie obowiązków w tym zakresie przez personel.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum