Kraków: Tramwaje i autobusy jeżdżą bez apteczek

Autor: Dziennik Polski,EM/Rynek Zdrowia • • 22 września 2008 12:56

Od początku roku aż 30 razy krakowskie tramwaje wypadały z torów. Poturbowani pasażerowie nie mogli liczyć na skorzystanie z pierwszej pomocy, bo w 930 pojazdach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego nie ma ani jednej apteczki! Ani w tramwajach, ani w autobusach.

Nie ma, bo zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 2002 roku apteczki nie są obowiązkowe w środkach komunikacji miejskiej. Radni miasta oceniają krótko: Głupie prawo trzeba zmienić!

- Nie ma przepisów mówiących o obowiązku posiadania apteczek przez kierowców autobusów i motorniczych w tramwajach, a przecież to jakieś straszne niedopatrzenie. Często jesteśmy wzywani do zdarzeń z udziałem takich pojazdów i kierowca nie umie ani nie ma jak udzielać pasażerom pomocy. Autobusy itramwaje powinny być wyposażone i to w większej ilości niż samochody osobowe: w szyny do usztywnienia kończyn, folie termoodporne, bandaże, opatrunki oraz podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwymiotne itp. - powiedział lportalowi rynekzdrowia.pl lekarz medycyny ratunkowej, Wacław Dzieżyc z krakowskiego pogotowia.

- MPK powinno znaleźć pieniądze na zakup apteczek - nie ma wątpliwości Paweł Sularz, radny PO. Aby wyposażyć cały krakowski tabor w apteczki potrzeba ok. 80 tys. zł. Czy MPK zamierza dokonać zakupów? - Na razie nie mamy tego w planach - odpowiada Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK. - Nasi pasażerowie mogą się jednak czuć bezpiecznie. Kierowcy i motorniczy znają podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i wzywają karetkę w razie zagrożenia - zapewnia rzecznik.

Bezpiecznie nie czuł się jednak pasażer linii 152, który w sobotę wracając do domu wypadł z siedzenia i uderzył głową w metalowy słupek. - Chciałam opatrzeć rannego, dlatego poprosiłam kierowcę o apteczkę - opowiada Magdalena Szczepanik, jedna z pasażerek. - Ten wzruszył ramionami i odpowiedział, że nie ma obowiązku jej mieć - opowiada zbulwersowana.

Bartłomiej Garda, radny PO, puka się w głowę słysząc o obowiązujących przepisach. - Nie wiem jak to możliwe, by w pojazdach, które przewożą tysiące ludzi dziennie nie było apteczek pierwszej pomocy, które musi posiadać szary kierowca - dziwi się. Wystąpi do prezydenta miasta z interpelacją w tej sprawie.- Dowiem się czy istnieje możliwość podjęcia przez radnych uchwały, która wprowadzi obowiązek posiadania apteczek - zapowiada.

Radny z opozycyjnego klubu PiS, Jakub Bator, również uważa, że pomysł wprowadzenia apteczek do pojazdów MPK jest trafny. - Wydali 300 tys. zł. reklamując się na billboardach i plakatach, to teraz powinni znaleźć pieniądze na rzeczy bardziej przydatne pasażerom - ocenia.

- Każdy kierowca musi mieć apteczkę a MPK nie? To pachnie absurdem - mówi. Paweł Sularz (PO), proponuje by dodatkowo skierować na kurs pierwszej pomocy kierowców i motorniczych w mieście. Suma zakupu i szkolenia nie jest zbyt zawrotna. Sądzę, że w budżecie miasta znalazłyby się takie pieniądze - szacuje.

- Wydaje mi się, że to jednak właściciel pojazdów powinien zadbać o to, aby w apteczki został zaopatrzony cały tabor. - Szkolenie kierowców zawodowych, a szczególnie prowadzących środki komunikacji masowej, w których podróżuje kilkudziesięciu pasażerów, jest absolutnie konieczne. Dziwne, że ta sprawa jest tak szeroko dyskutowana dopiero teraz – stwierdził doktor Dzieżyc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum