Kraków: NFZ sprawdza, czy lekarze na kardiologii mogli wykonywać zabiegi

Autor: krakow.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2017 19:12

Na zlecenie prokuratury NFZ sprawdza, czy lekarze zatrudnieni na oddziale kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego mieli uprawnienia do wykonywania zabiegów. Jeśli okaże się, że nie, szpital będzie musiał zwrócić dziesiątki milionów złotych. W tle kontroli jest sprawa śmierci Jerzego Ziobry.

Kraków: NFZ sprawdza, czy lekarze na kardiologii mogli wykonywać zabiegi
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Szpital Uniwersytecki właśnie poskarżył się do prezesa NFZ na działania małopolskiego oddziału Funduszu. Ten zażądał wydania danych o leczeniu na oddziale kardiologii SU 15 tysięcy osób, czyli w praktyce informacji o zabiegach z ostatnich 14 lat - informuje Gazeta Wyborcza.

Kontrola ma potrwać dwa lata i jest to prawdopodobnie jedna z największych przeprowadzanych przez krakowski oddział w jego historii. Tak szerokiego przeglądu zażądała prokuratura, która bada nowe wątki w sprawie Jerzego Ziobry, ojca ministra sprawiedliwości, który zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim w lipcu 2006 roku, po dziesięciu dniach leczenia na II oddziale kardiologii.

Od dziesięciu lat Krystyna Kornicka-Ziobro, wdowa po Jerzym, próbuje udowodnić liczne nieprawidłowościami, do których - jej zdaniem - dochodziło na oddziale. Chodzi np. o kwalifikacje lekarzy.

W trakcie procesu, kilka lat temu, nieoczekiwanie okazało się, że, wieloletni ordynator oddziału, a zarazem małopolski konsultant w dziedzinie kardiologii, nie ma z niej specjalizacji.

- To było i dla nas szokujące odkrycie, bo kto by sprawdzał, czy konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii ma specjalizację. W 2010 roku napisaliśmy do NFZ pismo prostujące dane na temat kwalifikacji ordynatora, bo nieświadomie podawaliśmy nieprawdę w dokumentach do kontraktowania świadczeń - mówi były pracownik administracji szpitalnej.

Więcej: krakow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum