Kraków: 20 godzin prac społecznych za palenie w piecu węglem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2019 09:54

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia wymierzył karę 1 miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując mieszkańca Krakowa do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. To pierwszy taki wyrok dotyczący uchwały antysmogowej w Krakowie.

Kraków: 20 godzin prac społecznych za palenie w piecu węglem
Fot. Wikipedia

Do tej pory za zanieczyszczanie powietrza stosowano kary pieniężne, mandaty i upomnienia. 

Mieszkaniec został ukarany, ponieważ palił w piecu centralnego ogrzewania niedozwolonym w Krakowie paliwem - drewnem i węglem. Straż miejska przeprowadziła kontrolę w jego domu w październiku i skierowała sprawę do sądu.

Jak poinformowała straż miejska, "Sąd uznał, że okoliczności zdarzenia i wina obwinionego nie budzą wątpliwości, i uznał ten czyn za wykroczenie w związku z Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw".

Przepisy antysmogowe mówią jasno, że w Krakowie od 1 września br. roku w instalacjach grzewczych dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych, tj. gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego lub lekkiego oleju opałowego. Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej wyciągane są konsekwencje (pouczenie, mandat karny od 20 zł do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu - grzywna nawet do 5 tys. zł).

Więcej: krakow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum