Marzena Sygut, PAP/Rynek Zdrowia | 17-12-2014 20:58

Krajewski po środowych negocjacjach: jest szansa na porozumienie ws. pakietu

- Dzisiejsze rozmowy po raz pierwszy zakończyły się konstruktywnymi rozwiązaniami. Jeśli zostaną one wcielone w życie jest szansa na porozumienie - mówi nam prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski po środowych (17 grudnia) negocjacjach dotyczących pakietu onkologicznego, jakie odbyły się w Ministerstwie Zdrowia.


Minister zdrowia zgodził się na zmniejszenie liczby badań jakie mieliby zlecać lekarze POZ w ramach pakietu onkologicznego oraz na zwiększenie finansowania. To ustalenie może pomóc ruszyć z miejsca negocjacje z największą grupą lekarzy rodzinnych, reprezentowaną przez Federację Porozumienie Zielonogórskie, która nie zgadzała się na podpisanie umów z NFZ po zmianach warunków związanych z wprowadzaniem pakietu onkologicznego.

Obietnice - jak przekazał nam Jacek Krajewski, przew. Federacji Porozumienie Zielonogórskie - padły w środę (17 grudnia) podczas spotkania z przedstawicielami POZ. 

Do rozmów po stronie rządowej zasiedli minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, wiceminister Sławomirem Neumann oraz prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk. Lekarzy rodzinnych reprezentowali przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego i Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Będzie zmiana w rozporządzeniu
Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jacek Krajewski rozwiązanie, które zostało zapisane w notatce po spotkaniu, dotyczyło zobowiązania ministra Arłukowicza do zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w POZ, które określa dodatkowe badania, jakie mają od nowego roku obowiązywać lekarzy rodzinnych.

Rzecznik prasowy resortu Krzysztof Bąk podał natomiast, że Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie ws. finansowania podstawowej opieki zdrowotnej z Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Rozmowy z Porozumieniem Zielonogórskim i Kolegium Lekarzy Rodzinnych będą się nadal toczyć - zapewnił.

Bąk potwierdził PAP, że w środę odbyło się spotkanie resortu z przedstawicielami tych trzech organizacji. - Z PPOZ udało się podpisać porozumienie, natomiast z PZ i Kolegium w wielu kwestiach doszliśmy do kompromisu, jednak porozumienia nie podpisaliśmy - powiedział. - Liczymy na dalsze rozmowy - dodał. Według niego finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej wzrośnie od przyszłego roku o 1,2 mld zł.

- W nowej propozycji rozporządzenia resort dość mocno zmniejszył liczbę badań, do których zobowiązywało lekarzy rodzinnych mające obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. rozporządzenie. Dlatego uznaliśmy, że to jest dobry krok abyśmy kontynuowali rozmowy - mówi Jacek Krajewski.

W oczekiwaniu na piątek
Podkreśla: - Jeżeli w najbliższy piątek (19 grudnia) projekt nowego rozporządzenia pojawi się na stronach MZ, to będziemy dalej rozmawiać. Nowe rozporządzenie - zaznaczam, o ile się pojawi - daje realne szanse na rozmowy o tym, aby badania nałożone na lekarzy rodzinnych, do których od nowego roku obliguje nas pakiet onkologiczny, mogły być realizowane.

Jak tłumaczył, jest tych badań mniej. - Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że minister Arłukowicz zobowiązał się do wyższego finansowania tych nowych świadczeń, pakiet dla nas lekarzy zaczyna wyglądać realnie. Daleka jeszcze droga do porozumienia, ale ta rozmowa była już konkretna, pojawiły się pewne ustalenia - wyjawił prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Z rozporządzenia mają zniknąć m.in. usg przełyku, usg śródpiersia, usg krtani.

- Te badania w ogóle nie wchodziły w rachubę jeśli chodzi o POZ, ponieważ my z takich badań nie korzystamy. Są to badania bardzo trudne, i trudno dostępne - wyjaśnia Jacek Krajewski.

Podkreśla: - Na co dzień realizują te badania specjalistyczne kliniki. Bardzo trudno byłoby nam znaleźć kogoś takiego, kto na poziomie POZ mógłby takie badania wykonać. Oprócz tego są oczywiście kosztowne. Jednak nam nie chodziło tylko o koszty, ale o pewną trudność w ich zrealizowaniu.

Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, podkreślił w rozmowie z PAP, że w trakcie negocjacji nie doszło do porozumienia dotyczącego finansowania POZ. Zaznaczył jednak, że kolejne negocjacje z MZ zaplanowane są na sobotę.

Konsensus z PPOZ
Prezes PPOZ Bożena Janicka powiedziała PAP, że po tygodniach negocjacji jej organizacja podpisała porozumienie dotyczące zmiany warunków finansowania podstawowej opieki zdrowotnej od stycznia 2015 r.

- Negocjacje były ciężkie, ale uzyskaliśmy konsensus, a podpisanie porozumienia gwarantuje otwarcie po 1 stycznia gabinetów lekarzy zrzeszonych w PPOZ - powiedziała prezes Janicka.

Wyjaśniła, że z rozszerzonej listy badań diagnostycznych wycofano USG piersi i jąder - badania te będą finansowane w ramach programów zdrowotnych oraz echokardiografię - będzie tak jak dotychczas wykonywana przez specjalistów.

Bożena Janicka dodała, że zmniejszono też zakres badań diagnostycznych do sprawozdawczości. Ponadto wynegocjowano współczynnik korygujący za pacjentów wieku 40-65 lat - będzie to 1,1. Według niej stawka podstawowa kapitacyjna ma od 1 stycznia wynosić 136,80 zł rocznie za pacjenta, od 1 lipca 140,04 zł (jeżeli świadczeniodawca zobowiąże się do sprawozdawczości), a od 1 października - 144 zł.

Obecnie podstawowa stawka kapitacyjna - czyli kwota, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką (który jest do nich zapisany) - wynosi 96 zł rocznie.