Kozłowska-Rajewicz ws. klauzuli sumienia: niech szpital szuka zastępstwa

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2014 11:29

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, odchodząca jako poseł do Parlamentu Europejskiego, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania jest zdania, że w odniesieniu do "deklaracji wiary lekarzy", to szpital powinien wskazywać lekarza, który wykona świadczenie.

W jej ocenie sprawa nie jest nowa. Są przepisy pozwalające lekarzowi na skorzystanie z klauzuli sumienia, pod warunkiem że wskaże innego lekarza, który może świadczenie wykonać. Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania uważa, że spełnienie tego wymogu może być trudne dla lekarza, gdy nie zna kogoś kto mógłby go zastąpić

Jak zapewnia Kozłowska-Rajewicz, już kilka miesięcy temu proponowała ministrowi zdrowia zmianę przepisu, tak żeby obowiązkiem wskazywania innego lekarza był obarczony podmiot, który podpisuje kontrakt z NFZ.

Czytaj też (tekst archiwalny, z lutego 2013 r.). Klauzula sumienia: lekarz odmawia udziału w legalnej aborcji i toczy spór ze szpitalem

W ten sposób szpital tak dobierałby kadrę, żeby byli u niego także tacy, którzy takie świadczenie wykonają. Zapewniła również, że minister mówił, iż pracuje nad tym przepisem.

Więcej: wiadomosci.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum