Koszty leczenia za granicą wraz z odsetkami?

Autor: LJ, rp.pl/ Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2014 10:02

Projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, już jako prawo uchwalone przez Sejm, umożliwi pacjentom dochodzenie od NFZ odsetek za to, że nie sfinansował na czas leczenia zagranicznego - ostrzega ministra zdrowia Rządowe Centrum Legislacji.

Możliwość leczenia za granicą wprowadziła dyrektywa transgraniczna, której celem jest realizacja swobody świadczenia usług w opiece zdrowotnej i stworzenie ram prawnych ułatwiających pacjentom korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w innych państwach członkowskich, w tym możliwości zrefundowania kosztów świadczeń przez publiczny system ubezpieczenia, któremu pacjent podlega.

Dyrektywa zawiera jednak odstępstwo od generalnej zasady zwrotu kosztów. Państwa członkowskie mogą wprowadzić do swoich przepisów konieczność uzyskania przez pacjenta uprzedniej zgody płatnika, jako warunku zwrotu kosztów leczenia zagranicznego. Polska z tej możliwości skorzystała.

Ponadto Fundusz będzie mógł kontrolować liczbę wyjazdów nie tylko za pomocą zgód, ale określi też limit wysokości rezerwy wydzielonej w budżecie na finansowanie takiego leczenia. Chodzi o ponad 1 mld zł. Po przekroczeniu tej granicy (oraz pewnej kwoty w rezerwie ogólnej) Fundusz przestanie refundować leczenie zagraniczne. Rachunki będą pokrywane dopiero w następnym roku kalendarzowym.

Jak przypomina portal rp.pl., Rządowe Centrum Legislacji apelowało w trakcie konsultacji, by w związku z tym zwracać pacjentom tę kwotę z odsetkami. Argumentowało, że przesuwając płatności, państwo de facto zaciąga dług u obywateli. Ten wniosek został jednak przez resort odrzucony, choć w odwrotnej sytuacji, gdy się okaże, że NFZ bezpodstawnie zwrócił pieniądze za leczenie transgraniczne, będzie mógł się domagać od pacjenta ich zwrotu z odsetkami.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum