Koszalin: wzmożone kontrole sanitarne, groźba dodatkowych obostrzeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2020 19:01

Policja, straż miejska i sanepid zapowiedziały w piątek (21 sierpnia) wzmożone kontrole sanitarne w Koszalinie, który od czwartku jest na ministerialnej liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa.

Koszalin: wzmożone kontrole sanitarne, groźba dodatkowych obostrzeń
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- Funkcjonariusze wraz ze strażnikami miejskimi oraz pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koszalinie przeprowadzą kontrole galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych, lokali gastronomicznych oraz innych miejsc, w których mogą być łamane zasady sanitarne - poinformował oficer prasowy koszalińskiej policji st. asp. Rafał Skoczylas.

Zaznaczył, że działania te prowadzone są wyłącznie pod kątem minimalizacji skutków pandemii.

W czwartek Koszalin, miasto na prawach powiatu, zostało ujęte przez ministerstwo zdrowia na liście tych zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami w związku z pandemią. Są niej także miasta Kraków i Katowice oraz powiaty: wołomiński, otwocki, pucki i stargardzki.

Rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wyodrębnia dwie strefy: czerwoną i żółtą. Na ich obszarach obowiązują, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.

Resort zdrowia w czwartek zaktualizował listę powiatów, w których obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Dodatkowe obostrzenia obejmują obecnie 19 powiatów - 7 czerwonych i 12 żółtych.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób - jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Inga Domurat (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum