Koszalin: pielęgniarka oskarżona o narażanie zdrowia pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2009 17:52

Akt oskarżenia w sprawie pielęgniarki, która prawie 900 pacjentom podała niepełną dawkę szczepionki przeciwko WZW B został przesłany do sądu. Dołączono do niego wniosek o ukaranie bez przeprowadzania rozprawy - poinformował w czwartek zastępca prokuratora rejonowego w Koszalinie Grzegorz Klimowicz.

- Oskarżona Mariola U. przyznała się w śledztwie do winy. Chce się dobrowolnie poddać karze. Jej wymiar ustalono na 3 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 8 lat, dziesięcioletni zakaz wykonywania zawodu pielęgniarki, 5 tys. zł grzywny oraz obowiązek naprawienia pokrzywdzonym szkody w ciągu dwóch lat od uprawomocnienia się wyroku - powiedział Grzegorz Klimowicz.

Niepełną dawkę szczepionki przeciwko WZW B zatrudniona w jednej z niepublicznych koszalińskich przychodni pielęgniarka podała między majem 2005 r. a styczniem 2007 r. łącznie 464 osobom. W karcie szczepień i książeczce zdrowia tych pacjentów wpisywała wykonanie zabiegu pełną dawką, czym poświadczała nieprawdę.

Za każde szczepienie, których wykonała prawie 900, kobieta pobierała 42 zł. Pieniądze te - łącznie 36,2 tys. zł - zatrzymywała dla siebie, zamiast odprowadzać je do kasy przychodni.

Mariolę U. zatrzymano w lutym 2007 r. po tym jak wewnętrzna kontrola w przychodni wykazała nieprawidłowości w pracy pielęgniarki. Kobieta została aresztowana na trzy miesiące. Potem prokuratura zamieniła jej areszt na 15 tys. zł poręczenia majątkowego.

Pacjentów, którym podano niepełną dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B przychodnia wzywała później na dodatkowe zabiegi.

Śledztwo w sprawie pielęgniarki trwało ponad dwa lata ze względu na długi czas wykonywania opinii przez biegłych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum