Kosowo: proces oskarżonych o nielegalne przeszczepy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2011 11:43

Siedmiu oskarżonych, w większości lekarzy, nie przyznało się do winy na rozpoczętym we wtorek (4 października) procesie w Prisztinie. Są oni oskarżeni o nielegalne transplantacje organów w prywatnej klinice - poinformowała unijna misja Eulex w stolicy Kosowa.

Kosowo: proces oskarżonych o nielegalne przeszczepy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W akcie oskarżenia zarzucono grupie "przemyt ludzi, przestępczość zorganizowaną, nielegalną działalność medyczną i przekroczenie uprawnień". Sąd prowadzący rozprawę składa się dwóch sędziów misji Eulex i sędziego kosowskiego. Akt oskarżenia odczytał prokurator Eulex-u Jonathan Ratel.

Międzynarodowa grupa przestępcza sprowadzała do Kosowa potencjalnych dawców organów, obiecując im zapłatę ok. 15 tysięcy euro za nerkę, którą sprzedawano biorcom za 80-100 tysięcy euro. Organy przeszczepiano w klinice Medicus pod Prisztiną.

Jej właściciel, a także jego ojciec - znany kosowski urolog Lutfi Dervishi - zostali aresztowani. Na ławie oskarżonych zasiadł też były sekretarz w kosowskim resorcie zdrowia Ilir Rreczaj, który nielegalnie wydał licencję klinice, gdyż przeszczepy organów są w Kosowie zabronione przez prawo.

Ofiary oszustów pochodziły z Mołdawii, Kazachstanu, Rosji i Turcji, "gdzie żyły w wyjątkowo trudnych warunkach finansowych". Łącznie zwerbowano co najmniej 30 osób.

Eulex wydał europejski nakaz aresztowania obejmujący tureckiego chirurga Yusufa Sonmeza, określanego przez turecką prasę jako "dr Frankenstein", oraz obywatela Izraela Mosze Harela.

W toczącym się równolegle procesie w Turcji prokurator zażądał dla Sonmeza 171 lat więzienia za przeprowadzenie co najmniej 11 przeszczepów nerek w klinice Medicus i takiej samej kary dla Harela. Obydwaj przebywają na wolności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze