Kosowo: pięciu lekarzy skazanych za nielegalne transplantacje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2013 19:57

Pięciu kosowskich lekarzy oskarżonych o przemyt organów przez sędziów misji Eulex w Kosowie zostało w poniedziałek (29 kwietnia) skazanych przez sąd w Prisztinie na kary do ośmiu lat więzienia.

Kosowo: pięciu lekarzy skazanych za nielegalne transplantacje
Sąd prowadzący rozprawę składał się z dwóch sędziów unijnej misji Eulex i sędziego kosowskiego. Oskarżycielem był prokurator Eulex-u.

Międzynarodowa grupa przestępcza sprowadzała do Kosowa potencjalnych dawców organów, obiecując im zapłatę ok. 15 tysięcy euro za nerkę, którą sprzedawano biorcom za 80-100 tysięcy euro. Organy przeszczepiano w klinice Medicus pod Prisztiną.

Jej właściciel, lekarz Arban Dervishi został skazany siedem lat i trzy miesiące więzienia; jego ojciec - znany kosowski urolog Lutfi Dervishi - otrzymał najwyższą karę ośmiu lat więzienia. Trzej inni lekarze zostali skazani na kary od trzech lat więzienia do roku w zawieszeniu.

Dwóch innych oskarżonych, w tym byłego sekretarza w kosowskim resorcie zdrowia Ilira Rreczaja, uniewinniono.

Podczas procesu Rreczaj przyznał, że w klinice Medicus przeprowadzane były nielegalne przeszczepienia organów, lecz twierdził, że nie miał z nimi nic wspólnego.

Według aktu oskarżenia w klinice, która została zamknięta, gdy wybuchł skandal w 2008 roku, dokonano 30 przeszczepień nerek.

Ofiary oszustów pochodziły z Mołdawii, Kazachstanu, Rosji i Turcji, "gdzie żyły w wyjątkowo trudnych warunkach finansowych". Łącznie zwerbowano co najmniej 30 osób.

Aktem oskarżenia objęto też obywatela Izraela Mosze Harela, który zorganizował siatkę werbunkową, a także tureckiego chirurga Yusufa Sonmeza, określanego przez turecką prasę jako "dr Frankenstein", który dokonywał przeszczepu organów w klinice Medicus. Jednak nie stanęli oni przed sądem, gdyż przebywają poza Kosowem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum