Kościół o in vitro: projekt ustawy musi być zgodny z prawem naturalnym

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2009 11:42

Członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu będą w czwartek (25 czerwca) rozmawiać o in vitro i innych zagadnieniach bioetycznych.

W sobotę (20 czerwca) episkopat przyjął ponadstustronicowy dokument „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”, który m.in. przestrzega przed próbą zmieniania treści takich pojęć jak małżeństwo i rodzina. Dokument zawiera również wskazania dla chrześcijańskich polityków, by w stanowieniu prawa w sprawach bioetycznych kierowali się nauczaniem Jana Pawła II i encykliką „Evangelium vitae” - pisze Rzeczpospolita.

Na konferencji prasowej sekretarz episkopatu bp Stanisław Budzik, pytany o złożony w Sejmie projekt posła PiS Bolesława Piechy zakazujący stosowania in vitro, powiedział, że „pokrywałby się on ze stanowiskiem Kościoła powszechnego wyrażonym w instrukcji watykańskiej, ze stanowiskiem Kościoła w Polsce i polskich katolików”.

Przewodniczący episkopatu abp Józef Michalik podkreślił, że biskupów nie interesuje, jaka partia przedstawia dany projekt a jego zgodność z zasadami etyki katolickiej, prawa naturalnego.

Bp Budzik przyznał, że biskupi zdają sobie sprawę, iż projekt posła Piechy ma małe szanse na przyjęcie.

W tej chwili oprócz tych propozycji istnieje kilka innych. Za ciężkie przestępstwo uznaje in vitro projekt przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Contra in vitro”. Pełną legalizację tej metody i jej finansowanie z budżetu proponuje natomiast SLD. Z kolei Klub PO nie zdecydował jeszcze, czy przedstawi projekt przygotowany przez Jarosława Gowina, który dopuszcza in vitro, ale zakazuje produkcji nadliczbowych embrionów i ich zamrażania, czy wprowadzającą takie rozszerzenie rekomendację zespołu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Więcej o sporach dotyczących in vitro oraz przegląd opinii różnych środowisk na ten temat przeczytasz w raporcie Rynku Zdrowia pt. „Remisu nie będzie” zamieszczonym w wydaniu RZ z lutego 2009 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum