Koronawirus. Do 8 lat więzienia za zakażanie SARS-CoV-2. Zmiany forsuje Ministerstwo Sprawiedliwości

Autor: oprac. JKB • Źródło: Polsat News, Rynek Zdrowia20 września 2021 07:50

Ministerstwo Sprawiedliwości chce surowej kary więzienia dla osób, którzy celowo zakażają koronawirusem. Resort Zbigniewa Ziobry zamierza wprowadzić zmianę w kodeksie karnym dotyczącym art. 161.

Zbigniew Ziobro, szef Ministerstwa Sprawiedliwości Fot. PAP/Mateusz Marek
  • Nawet do 8 lat więzienia może grozić osobie świadomie zakażającej koronawirusem. Takiej zmiany w kodeksie karnym chce Ministerstwo Zdrowia
  • Propozycja zmiany przepisu dotyczy art. 161, który zakłada, że taką odpowiedzialność karną ponoszą osoby świadomie zarażające wirusem HIV
  • Resort sprawiedliwości chce w związku z tym zrównania zagrożenia polegającego na bezpośrednim narażeniu innej osoby m.in. na zarażenie chorobą weneryczną czy ciężką nieuleczalną chorobą

Koronawirus. Do 8 lat więzienia za świadome zakażanie SARS-CoV-2

Jak podaje Polsat News, Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmiany art. 161 kodeksu karnego. W pierwotnym znaczeniu artykuł ten mówi o karze dla osoby, która świadomie zaraża inne osoby wirusem HIV. Zgodnie z propozycją resortu sprawiedliwości po wprowadzonej zmianie, artykuł brzmiałby:

- Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV lub dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie tym wirusem lub chorobą, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 – podaje Polsat News.

Oprócz tego, jeżeli sprawca narażałby wiele osób na zakażenia, wówczas podlegałby karze nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z możliwą zmianą, resort chciałby zrównania zagrożenia za czyn podlegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie HIV, chorobą weneryczną/zakaźną, ciężką nieuleczalną chorobą albo chorobą realnie zagrażającą życiu.

Polsat News przytoczył także uzasadnienie projektu proponowanego przez MS:

- Projekt przewiduje zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu (obecny art. 161 § 2 k.k.) – z czynem polegającym na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV (obecny art. 161 § 1 k.k.). Oba te czyny zostają stypizowane w art. 161 § 1 k.k., z zagrożeniem od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Przewidziana jest również zmiana w typie kwalifikowanym, likwidująca lukę prawną, gdyż nie odnosił się on do narażenia wielu osób na zarażenie wirusem HIV.

Czytaj: Lekarze rodzinni apelują: sezon infekcji już trwa, nośmy maseczki!

Trendy w terapii HIV: kiedyś garść tabletek, dzisiaj iniekcja raz w miesiącu?

Koronawirus. Czwarta fala w Polsce

Przypomnijmy, od kilku tygodni zauważalny jest wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie apelowało do rodaków o zaszczepienie się, ponieważ to jedyna skuteczna broń, jaką posiadamy.

Zdaniem prof. Andrzeja Horbana wprowadzenie obowiązku szczepienia na niewiele się zda. Według eksperta lepszym pomysłem byłoby wymaganie przez pracodawców, aby pracownicy się zaszczepili.

- Ostatnią rzeczą jaką powinniśmy zrobić to wprowadzanie lockdownu. Jeżeli wśród osób powyżej 70. roku życia jest zaszczepionych w Polsce prawie 80 proc. zaszczepionych, to naprawdę jest niezły wynik. Z czasem zaszczepi się 60-80 proc. Polaków. Pozostali przechorują COVID-19 i tak nabierzemy zbiorowej odporności – podsumował.

Dotychczas w Polsce wykonano 36,9 mln szczepień, a w pełni zaszczepionych jest 19,2 mln osób.

Czytaj: Szczepienia w Polsce. Pracodawca będzie mógł weryfikować szczepienie pracowników

Czwarta fala COVID-19. Jak jesteśmy przygotowani? Odpowiada minister Kraska

COVID-19. Część Polaków nigdy się nie zaszczepi. Przymus nic nie da - uważa prof. Andrzej Horban

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum