Kopacz: ustawa o umiejętnościach ma skrócić kolejki do lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2011 19:34

Minister zdrowia Ewa Kopacz chce, by jeszcze w tej kadencji do Sejmu trafił projekt ustawy o umiejętnościach. Nowe przepisy pozwolą na podpisywanie z NFZ kontraktów i przez tych lekarzy, którzy do tej pory nie mieli takich uprawnień. Ma to skrócić kolejki do specjalistów.

Kopacz: ustawa o umiejętnościach ma skrócić kolejki do lekarzy
 - Aby wykonać gastroskopię, trzeba dostać się do gastroenterologa. Dziś wiemy, że chirurg umie to świetnie robić. Jeśli zda tę umiejętność, po sześciomiesięcznym kursie dostanie certyfikat, że jest przygotowany do wykonywania takiego badania.  Będzie miał pełne prawo do tego, by kontraktować z NFZ wykonywanie gastroskopii - powiedziała minister zdrowia, która w poniedziałek (27 czerwca) brała udział w uroczystości uhonorowania lekarzy, którzy najlepiej w sesji wiosennej zdali egzamin specjalizacyjny.

Jak podkreśliła, nowe przepisy skrócą kolejki.

- Kolejki do specjalistów wynikają z tego, że mamy bardzo wąskie specjalności i niedostatek lekarzy specjalistów - podkreśliła. Zaznaczyła, że w wielu przypadkach pacjenci czekają miesiącami nawet na proste badanie.

Ewa Kopacz powiedziała, że chce też, aby przed końcem kadencji do Sejmu trafiły także m.in. projekty ustaw o badaniach klinicznych, dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz o zdrowiu publicznym.

Oceniła, że projekt ustawy o zdrowiu publicznym jest konieczny, by wskazać, jaką rolę w systemie ochrony zdrowia pełnią m.in. lekarz, pielęgniarka, minister zdrowia. Zaznaczyła, że chce, aby ten projekt został zgłoszony jako poselski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum