Kopacz o traktowaniu zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2017 10:11

Gdyby były gesty nieposzanowania zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej tam na miejscu - w Moskwie - to nie tylko ja, tam byli też pracownicy konsulatu, ktoś zwróciłby na to uwagę - mówiła b. premier i minister zdrowia Ewa Kopacz we wtorek (6 czerwca) w TVN24.

Kopacz o traktowaniu zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej
Ewa Kopacz była ministrem zdrowia, gdy doszło do katastrofy smoleńskiej. Fot. archiwum

B. premier i b. minister zdrowia Ewa Kopacz pytana w programie "Kropka nad i", czy informacje zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka, że w wyniku ekshumacji odnaleziono szczątki różnych ofiar w trumnach ofiar katastrofy smoleńskiej są dla niej wstrząsające odpowiedziała, że zastanawiała się, dlaczego mówi o tym prokurator Pasionek, który - jak dodała - był w Moskwie po katastrofie smoleńskiej.

- Niezależnie od tego, jak byłam wstrząśnięta tym, co mówił pan prokurator to równie mocno albo jeszcze mocniej byłam wstrząśnięta tym, co tam widziałam, bo w tej Moskwie byłam i w przeciwieństwie do innych, którzy nie chcieli tego oglądać, ja to widziałam i byłam wstrząśnięta - powiedziała.

Pytana, czy słysząc o tym, że w trumnach znajdowały się szczątki innych osób, że znajdowały się np trzy dłonie, uważa, że Rosjanie z godnością potraktowali ofiary katastrofy smoleńskiej, Kopacz odpowiedziała, że "jest to karygodne". - Jeśli rzeczywiście tak było, ja nie byłam wtedy, kiedy wkładano te dłonie do trumien, nie byłam wtedy, kiedy te szczątki układano w tych trumnach - powiedziała.

Jak podkreśliła nie widziała scen bezczeszczenia zwłok ofiar. - Jeśli ktokolwiek takie sceny widział nie zgłaszał tego do mnie. Ja widziałam pracę polskich lekarzy (...) worki oczywiście, że widziałam, bo w tych workach wkładano te ciała do trumien - mówiła.

Na uwagę, że chwaliła w 2010 r. pracę Rosjan w kwestii identyfikacji ciał ofiar katastrofy Kopacz odpowiedziała, że mówiła o współpracy polskich lekarzy z rosyjskimi.

- Nie widziałam żadnego aktu takiego, który zwróciłby moją uwagę, ja naprawdę jestem bardzo wyczulona na tego typu historie, gdyby były jakiekolwiek gesty nieposzanowania zwłok tam na miejscu, to nie tylko ja, tam były dziesiątki pracowników konsulatu, ktoś zwróciłby na to uwagę - powiedziała.

Na pytanie, dlaczego Rosjanie tak szybko przeprowadzili sekcje zwłok ofiar katastrofy odpowiedziała, że należy o to pytać osoby, które uczestniczyły w tych czynnościach.

Zapytana, czy dopasowanie szczątków do danych osób było możliwe w tak krótkim czasie odpowiedziała, że w tej sytuacji były dwa wyjścia: albo zabrać ciało jak najszybciej z Moskwy do Polski albo poczekać na pełną identyfikację.

- Rodziny, które pojechały do Moskwy to były te rodziny, które jak najszybciej chciały zabrać swoich najbliższych i przywieźć tu do ojczystego kraju - stwierdziła.

Na uwagę, że z trybuny sejmowej dziękowała Rosjanom za traktowanie z szacunkiem zwłok ofiar, a rodziny teraz widzą w trumnach worki foliowe odpowiedziała: - Pamiętajmy, że ciało podlega rozkładowi. Niekiedy te przesiąkające części i kawałki muszą znaleźć się w czymś, co nie przesiąka. Nie ja decydowałam o worku, o jego kolorze, o wkładaniu do trumny.

Kopacz pytana o to, dlaczego nie otwierano trumien po ich powrocie do Polski stwierdziła, że o tym, czy trumny były otwierane decydowała prokuratora.

- Wiemy, że jedna trumna została otwarta i tę trumnę, która nie przyleciała z Moskwy, ś.p. pana prezydenta Kaczyńskiego, zabrano nie z Moskwy, zabrano ze Smoleńska (...) pytam, jak to się mogło stać, skoro jedna trumna została otwarta, a prokurator osobiście powiedział, że w tej trumnie również były inne części ciała dwóch innych osób - mówiła.

W środę (31 maja) była premier i minister zdrowia, posłanka PO Ewa Kopacz, była przesłuchiwana przez prokuraturę ws. katastrofy smoleńskiej. Ewa Kopacz była ministrem zdrowia, gdy doszło do katastrofy smoleńskiej.

Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował w ubiegły czwartek, że podczas dotychczasowych ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, w 9 przypadkach znaleziono części ciał innych osób; w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ujawniono fragmenty ciał dwóch innych osób.

Na początku ubiegłego tygodnia Prokuratura Krajowa potwierdziła medialne doniesienia, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego i gen. Włodzimierza Potasińskiego znajdowały się szczątki innych ofiar katastrofy. Wcześniej zespół prokuratorów wyjaśniających okoliczności katastrofy smoleńskiej informował, że podczas przeprowadzanych obecnie ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum