Kopacz: W kodeksie spółek jest mowa o optymalizacji celu a nie zysku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 października 2008 20:02

- Mamy swój przemyślany pomysł; wiemy, że on jest dobry, racjonalny i ma służyć polskiemu pacjentowi - powiedziała PAP minister zdrowia Ewa Kopacz, pytana o możliwość ewentualnych kompromisów w kwestii ustaw zdrowotnych.

Sejm uchwalił wieczorem ustawę o przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej ZOZ-ów w spółki. Zakłada ona obligatoryjne przekształcenie ZOZ-ów w spółki działające w oparciu o prawo handlowe i przekazanie całości ich kapitału samorządom.

Przeciwny ustawie jest prezydent Lech Kaczyński. Pytana o możliwość wprowadzenia do ustawy zapisów, na których zależy opozycji i w ten sposób uzyskania jej przychylności dla koalicji w głosowaniu nad odrzuceniem ewentualnego prezydenckiego weta, Ewa Kopacz powiedziała, że pomysł PO na reformę systemu ochrony zdrowia jest spójny i przemyślany.

-  Chcemy, żeby wreszcie polska ochrona zdrowia była naprawdę nieodpłatną i przyjazną dla Polaków. Wiara w słuszność kierunku reformy i troska o los polskiego pacjenta pozwala mi przypuszczać, że to posłowie opozycji zmienią swoją decyzję - twierdziła Kopacz.

Minister zdrowia dodała: - Działalność spółek regulowana jest kodeksem spółek handlowych, a w nim jest mowa o optymalizacji celu, a nie zysku. Dziś też są szpitale, które mają zysk, czyli dodatni wynik finansowy - te, które są dobrze zarządzane, gdzie nie ma przerostu kadry. Tam nic złego się z tym zyskiem nie dzieje, jest przeznaczany albo na podwyżki, albo na zakup nowego sprzętu, po to, by przyciągnąć nowych pacjentów - mówiła Kopacz.

Odnosząc się do obaw pielęgniarek, że przekształcenie ZOZ-ów będzie niekorzystne dla ich pracowników, Kopacz zaznaczyła, że spółki obowiązują przepisy kodeksu pracy.

- Dlatego pielęgniarki i inni związkowcy powinni zrozumieć, że ich prawa będą przestrzegane i że te projekty nie są przeciw nim, a ta ustawa im nie zagraża. Te spółki będą sukcesorem ZOZ-ów, więc będą przejmowały również pracowników - zapewniała minister.

- Myślę, że trzeba nam wszystkim trochę czasu, żeby każdy to przeanalizował i zastanowił się, jak naprawdę wygląda ostateczny kształt ustawy, do czego zmierza i jak może zmienić los polskich pacjentów - powiedziała Ewa Kopacz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum