PAP/Rynek Zdrowia | 28-10-2010 14:03

Kopacz: MZ nie pracuje nad zmianą przepisów ws. składek rolników

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała w czwartek PAP, że nic jej nie wiadomo, by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dot. finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników.

TK orzekł 26 października, że są one niezgodne z Konstytucją. 

Według orzeczenia TK, finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niekonstytucyjne. Trybunał dał 15 miesięcy na zmianę zakwestionowanych przepisów.

PSL uważa, że z inicjatywą zmian powinna wyjść minister zdrowia, gdyż reforma ubezpieczeń zdrowotnych powinna być komplementarna i dotyczyć całego systemu.

– Czekam na rozwiązania minister zdrowia, jak widzi to w stosunku do innych grup, bo nie można teraz zajmować się rolnikami, tylko dlatego, że RPO zaskarżył przepisy dotyczące tej grupy – powiedział we wtorek szef klubu parlamentarnego ludowców Stanisław Żelichowski.

Kopacz, pytana przez PAP, czy w resorcie zdrowia trwają prace nad projektem zmieniającym zasady opłacania składek zdrowotnych rolników, odpowiedziała: nic mi na ten temat w tej chwili nie wiadomo.

– Natomiast wiem, że taka deklaracja padała ze strony Ministerstwa Rolnictwa, że jakieś prace są tam czynione i to trwało już kilka miesięcy temu.

Wniosek do TK skierował rzecznik praw obywatelskich. Sprawę składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników regulują przepisy ustawy z 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Według tych przepisów składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa, niezależnie od osiąganych przez rolnika przychodów.