Konwencja bioetyczna może przyśpieszyć prace nad ustawą o in vitro?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2012 16:20

Ratyfikacja Konwencji Bioetycznej Rady Europy może przyspieszyć prace nad regulacjami prawnymi dotyczącymi zapłodnienia in vitro - oceniają posłowie zaznaczając, że pomimo ratyfikacji konwencji konieczna jest ustawa w sprawie in vitro.

Premier Donald Tusk oświadczył w sobotę (3 marca), że nie widzi przeszkód, aby doszło do jak najszybszej ratyfikacji konwencji bioetycznej. Dodał, że chce, by nie było wątpliwości, iż zasady zawarte w konwencji będą w Polsce zawsze interpretowane tak jak chce tego polska konstytucja. W ocenie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) ratyfikacja konwencji byłaby krokiem w bardzo dobrym kierunku.

- Konwencja wprowadza zakaz klonowania, tworzenia hybryd, regulacje dotyczące in vitro. Ratyfikacja konwencji nie oznacza, że nie będzie potrzeby uchwalenia odrębnych przepisów dotyczących in vitro, ale będzie to dużo łatwiejsze - powiedziała Kidawa-Błońska.

Były minister zdrowia i polityk SLD Marek Balicki podkreślił, że konwencja bioetyczna zawiera zapisy dotyczące praw pacjenta i człowieka. Według niego, ratyfikacja konwencji otworzyłaby dyskusję m.in. na temat tzw. oświadczenia woli, czyli prawa do wcześniejszego zdecydowania o działaniach medycznych, które mają być prowadzone w sytuacji, gdy chory nie jest już zdolny do podejmowania decyzji.

- W pewnym sensie ratyfikacja ułatwi i przyśpieszy prace nad ustawą dotyczącą in vitro. Zapisy konwencji są zgodne z projektem w sprawie in vitro, który przedstawiłem w ubiegłej kadencji Sejmu oraz z obecnymi projektami SLD i Ruchu Palikota - dodał Balicki.

Zdaniem Bolesława Piechy (PiS), przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, ratyfikacja konwencji bez uchwalenie przepisów dotyczących in vitro niewiele zmieni w tej kwestii. - Będą obowiązywały pewne ramowe wytyczne, ale nie będzie szczegółowych przepisów - tłumaczył Piecha.

Polska podpisała Konwencję Bioetyczną Rady Europy z 1997 r., ale jej nie ratyfikowała. Eksperci zwracają uwagę, że w naszym kraju nie ma prawa regulującego procedury nowoczesnych zabiegów biomedycznych, m.in. zapłodnienia in vitro.

Tymczasem konwencja bioetyczna stanowi próbę określenia podstawowych praw związanych z postępem biologii i medycyny. Do najważniejszych zasad tam zawartych należy nakaz poszanowania integralności i godności każdej osoby oraz respektowania jej interesu i dobra jako przeważających nad interesem społeczeństwa i nauki.

W dokumencie sformułowano trzy istotne zasady odnoszące się do zakazu dyskryminacji osób ze względu na dziedzictwo genetyczne, zakresu przeprowadzania genetycznych testów prognozujących oraz zakazu przeprowadzania ich w celu wywołania dziedzicznych zmian genetycznych potomstwa. Regulacje te uzupełnia Protokół Dodatkowy do Konwencji dotyczący zakazu klonowania istot ludzkich.

Konwencja zakazuje praktyk eugenicznych, zwłaszcza selekcji płci, a także badania na embrionach in vitro. Zgodnie z konwencją, jeżeli prawo zezwala na przeprowadzanie takich badań, powinno zapewnić embrionom odpowiednią ochronę. Konwencja zabrania też tworzenia embrionów ludzkich dla celów naukowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum