Kontrowersyjne zmiany w budżecie NFZ dziś w Senacie. Komisja Zdrowia wnioskuje o odrzucenie ustawy
14 grudnia Senat rozpatrzy przyjętą jeszcze w listopadzie przez Sejm ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, o której odrzucenie wnioskuje senacka Komisja Zdrowia. Procedowane w pośpiechu przeniesienie kosztów niektórych świadczeń z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia wzbudza wiele kontrowersji. Zdaniem prawników "ustawa nie powinna stać się częścią polskiego porządku prawnego".

- Wbrew tytułowi, ustawa zakłada przeniesienie kosztów niektórych świadczeń z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia, co wzbudza ogromne kontrowersje
- W trakcie ubiegłotygodniowych obrad senackiej Komisji Zdrowia Biuro Legislacyjne Senatu podkreślało, że "jest obarczona nieusuwalnymi wadami konstytucyjnymi natury proceduralnej"
- - Jestem zbulwersowana, że musimy głosować nad takim projektem. Chcielibyśmy wnieść jakieś poprawki, ale taka ustawa nie może być przyjęta - tłumaczyła przewodnicząca Komisji Beata Małecka-Libera
- Wówczas Komisja odrzuciła projekt w całości i jak przyznaje obecnie jej szefowa, w trakcie dzisiejszych obrad Senatu "nie powinno być niespodzianki"
- Po zapowiadanym odrzuceniu ustawa wróci więc do Sejmu, gdzie już wcześniej zapowiadana była pełna mobilizacja, by ją jednak uchwalić. "Odrzucenie wywróciłoby plany budżetowe na przyszły rok, a nie można do tego dopuścić"
Do 15 grudnia trwa nabór na chirurgiczną asystę lekarza
AOTMiT zmieni wyceny w leczeniu stomatologicznym na NFZ
Ustawa o zawodzie lekarza 14 grudnia w Senacie
14 grudnia Senat rozpatrzy wywołującą wiele kontrowersji ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przyjętą jeszcze w listopadzie przez Sejm. Zakłada ona przeniesienie kosztów niektórych świadczeń z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia, co jak wyliczają eksperci, tylko w 2023 roku uszczupli budżet NFZ o 13 mln zł.
Jak przyznaje przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera, dziś "nie powinno być niespodzianki", czym nawiązuje do wniosku Komisji do izby wyższej o odrzucenie ustawy.
Taki wniosek został przegłosowany w trakcie ubiegłotygodniowych obrad Komisji, kiedy to Biuro Legislacyjne Senatu wskazywało, że "ustawa jest obarczona nieusuwalnymi wadami konstytucyjnymi natury proceduralnej" i wniosło zastrzeżenia konstytucyjne w czterech obszarach, podkreślając m.in., że wbrew obowiązkowi nie została ona poddana konsultacjom publicznym.
W trakcie obrad wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski po raz kolejny podkreślał, że "ustawa ma na celu optymalizację wydatków na ochronę zdrowia" i "w żaden sposób nie wpłynie ona na realizację świadczeń", ale ostatecznie Komisja większością głosów odrzuciła ją w całości, przychylając się do głosu prawników, że "nie powinna stać się częścią polskiego porządku prawnego".
"Wywróciłoby to plany budżetowe na przyszły rok, a nie można do tego dopuścić".
Przypomnijmy, że zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w finansowaniu niektórych świadczeń procedowane są w ogromnym pośpiechu, aby zdążyć z ich przyjęciem do końca 2022 roku, choć już na etapie projektowania Rządowe Centrum Legislacji opiniowało, że "wydaje się być to niemożliwe".
Podkreślali to również w ubiegłym tygodniu senaccy prawnicy, tłumacząc, że tak pośpieszne procedowanie "nie gwarantuje konstytucyjnego procesu legislacji" i "trudno dochować obowiązujące terminy na podpis prezydenta oraz ogłoszenie ustawy, aby weszła ona w życie 1 stycznia 2023 roku".
A jej przyjęcie w tym terminie założono przecież "w ciemno" jeszcze w październiku, przy tworzeniu planów budżetowych państwa, Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ. Stąd nie dziwią zapowiedzi posłów partii rządzącej, że po ewentualnym odrzuceniu ustawy przez Senat w Sejmie dojdzie do pełnej mobilizacji w trakcie głosowania, gdyż jak słyszymy "wywróciłoby to plany budżetowe na przyszły rok, a nie można do tego dopuścić".
Raz już bowiem przespano głosowanie, kiedy w pierwszym czytaniu w trakcie sejmowej Komisji Zdrowia rządzącym zabrakło chwilowo większości i niespodziewanie został przyjęty wniosek o odrzucenie ustawy w całości.
Ministerstwo Finansów przygotowało rozporządzenie dotyczące NFZ
Nie czekając na ostateczne uchwalenie ustawy nadano też bieg - również bez szerszych konsultacji - projektowi rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zgodnie z zawartymi w nim rozwiązaniami następuje objęcie finansowania przez NFZ zadań dotychczas finansowanych z budżetu państwa:
- świadczeń wysokospecjalistycznych,
- leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dla osób powyżej 75. roku życia (tzw. "leki 75 plus") oraz leków dla kobiet w ciąży (tzw. "ciąża plus"),
- leków oraz wyrobów medycznych nabywanych w ramach programów polityki zdrowotnej ministra właściwego do spraw zdrowia w zakresie leczenia hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych oraz leczenia antyretrowirusowego osób żyjących z wirusem HIV,
- zadań zespołów ratownictwa medycznego, z wyłączeniem
lotniczych zespołów ratownictwa medycznego - nabycia szczepionek wykorzystywanych do szczepień obowiązkowych w ramach programu szczepień ochronnych oraz szczepionek i innych immunologicznych produktów leczniczych stanowiących rezerwę, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii za wyjątkiem szczepionek przeciwko COVID-19.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)