Kontrowersje wokół śmierci mózgowej: jak lekarz orzeka zgon?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 października 2013 11:42

Niedawna wypowiedź prof. Jana Talara, neurochirurga z Bydgoszczy, że "śmierć pnia mózgu nie istnieje", a definicja ta została stworzona tylko na użytek transplantologów, wywołała burzę w środowisku lekarskim. Kwestię tę regulują szczegółowo przepisy prawa.

Kontrowersje wokół śmierci mózgowej: jak lekarz orzeka zgon?

Eksperci potwierdzają, że konieczność zmiany definicji pojawiła się wraz z nadejściem ery transplantologii. Chodziło o to, by móc pobierać do przeszczepu narządy jak najmniej uszkodzone.

Aby jednak mieć pewność, że pacjent nie żyje, procedura została jasno uregulowana prawnie: podstawę dla wszelkich działań mających na celu stwierdzenie śmierci mózgowej stanowi obwieszczenie ministra zdrowia z dnia 17 lipca 2007 r. w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu - powraca do tematu Gazeta Wyborcza.

Lekarz wysuwa podejrzenie śmierci pnia mózgu, gdy chory jest w śpiączce, której przyczyna jest znana, nie oddycha samodzielnie. Na podstawie tych danych lekarz może podejrzewać, że doszło do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Jednocześnie musi wykluczyć, że stan pacjenta wynika z zatrucia środkami farmakologicznymi, hipotermii, zaburzeń metabolicznych lub endokrynologicznych.

Czytaj: Eksperci: orzeczenie o śmierci pnia mózgu nie pozostawia wątpliwości

Po stwierdzeniu pierwszych klinicznych oznak śmierci mózgu lekarz zaczyna obserwację pacjenta, która trwa co najmniej 12 godzin. Obserwacja odbywa się zgodnie z zapisaną procedurą i musi być przeprowadzona dwukrotnie: w odstępie co najmniej 24 godzin przy wtórnym uszkodzeniu mózgu, 6 godzin przy pierwotnym uszkodzeniu mózgu albo 3 godzin, o ile śmierć mózgu zostanie potwierdzona badaniem instrumentalnym.

Jeśli w obu próbach nie można wykazać żadnej aktywności mózgu, specjalnie powołana komisja złożona z trzech specjalistów, w tym anestezjologa i neurologa bądź neurochirurga, stwierdza zgon, mimo utrzymującej się czynności serca.

Więcej: wyborcza.pl 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum